Pytanie:
Czy wujek Ben wie, że Peter Parker to Spider-Man? Jeśli nie, dlaczego miałby sugerować, że Piotr ma „WIELKĄ moc”?
Smartalek
2015-08-28 23:17:50 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zarówno w komiksie (tak mi się wydaje), jak iw pierwszym filmie Spider-Man (na pewno), wujek Ben słynie z powiedzenia Peterowi, który niedawno zyskał moc pająka: „Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność . ”

Jednak, o ile wujek Ben powinien wiedzieć, Peter jest w tym momencie tylko licealistą - bystrym, być może obiecującym, ale trochę nerdowskim, odizolowanym i bezmyślnym.

Więc dlaczego Ben miałby powiedzieć coś, co sugeruje, że rozmawia z kimś o "WIELKIEJ mocy" - chyba że nie tylko podejrzewa (lub wie?), że coś jest nie tak z Peterem, ale także dokładnie wie, co To coś jest. Jedynym wyjaśnieniem, które ma dla mnie sens, jest to, że wujek Ben w jakiś sposób dotarł do ostatnich wiadomości z życia Petera.

Ale czy mamy w ogóle jakąś wskazówkę, poza tą jedną linią, Czy tak jest? A jeśli tak, to jak by się przyjął? A skoro już o tym mowa, dlaczego ciotka może też nie wiedzieć? Wszelkie teorie mile widziane - ale szczególnie z odniesieniami do udokumentowanych szczegółów z eithe r filmy lub pasek.

Nadal istnieje oczywiście możliwość, że wujek Ben ma na myśli po prostu nowo odkrytą fizyczną sprawność Petera, którą wykazał w walce z Flashem, i ostrzega go przed niewłaściwym użyciem jej w nieco hiperboliczny sposób.
Dwa odpowiedzi:
KutuluMike
2015-08-28 23:32:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Po pierwsze, skoro wspomniałeś o komiksach: w oryginalnym ciągu komiksowym, to nie wers wypowiedziany przez wujka Bena. Jest to raczej niewypowiedziany podpis na jednym z paneli (to znaczy, że w rzeczywistości nie jest to wypowiadane przez żadną postać). Jednak w późniejszych komiksach retrospekcje Petera z czasów, gdy Ben żyje, pokazały mu, jak to mówi, czyli tam, gdzie filmy zaczerpnęli ich dialogi.

W filmie: Nie, Ben prawdopodobnie nie ma pojęcia, kim stał się Peter w chwili śmierci (uwaga spoiler?). Jednak w obu dotychczasowych filmach Ben często udziela Peterowi rad o charakterze nieco „kaznodziejskim”. Innymi słowy, Ben często cytuje Piotrowi wypowiedzi tego rodzaju, nawet jeśli nie wydają się one odnosić bezpośrednio do jego życia. Jest osobą, która ma dużo „ludowej mądrości” i używa jej, by spróbować nakierować Petera na poprawę swojego życia.

Kiedy Ben mówi to Peterowi, właśnie wdał się w bójkę ( ze względu na jego moce Spider-Mana, ale Ben o tym nie wie). Następujący dialog:

PETER Próbuję, wujku Ben, tak. Czuję to wszystko, tę (ostrożnie dobierając słowa) moc, ale nie wiem, co to znaczy, nawet jak ją kontrolować, ani co mam z nią zrobić.

UNCLE BEN Zrozumiesz to. Jesteś mądrym ciasteczkiem, Pete, twoi nauczyciele mówią mi, że w tym wieku nigdy nie widzieli takiego śwista naukowego jak ty. Wiedza to potęga. Ale z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Pamiętaj o tym.

Wybór wyrażenia przez Bena jest podyktowany tutaj dwoma rzeczami: Peter jako pierwszy użył słowa „moc”, które Ben później obraca, stosując frazes „Wiedza to potęga”. Zasadniczo upomina Petera, że ​​ jakąkolwiek „władzę” Peter myśli, że ma, powinien być za to odpowiedzialny - nie wdawać się w bójki o nią.

W przypadku ponownego uruchomienia z 2012 r. scena jest o wiele bardziej kontrowersyjna. Peter i Ben walczą o to, że Peter nie podniósł ciotki May i odprowadził ją do domu. Właściwie nie mówi dokładnie tak, jak zwykle cytuje, ale mówi o ojcu Petera, który miał „filozofię”, zgodnie z którą miałeś zdolność pomagania ludziom, miałeś za to „obowiązek”. Znowu jednak mówi ogólnie do Petera, w tym przypadku, decyzja Petera o pozostawieniu ciotki w niebezpieczeństwie napadu, kiedy miał „moc”, by jej pomóc.

cde
2015-08-28 23:45:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Samo wyrażenie jest starsze niż Spider-man:

Wyrażenie „z wielką mocą idzie wielka odpowiedzialność” zostało wypowiedziane przez J. Hectora Fezandie w przemówieniu z okazji ukończenia szkoły w 1894 r. „Moralny wpływ edukacji naukowej”, Wskaźnik Stevensa, tom 11, strona 217 .
Dokładne sformułowanie zostało powtórzone podczas przemówienia Prezydenta Harry'ego S. Trumana w listopadzie 1950 r. - Publikacje publiczne prezydentów Stanów Zjednoczonych: Harry S. Truman, 1950 (opublikowano w 1965), strona 703 .
Poseł do parlamentu Wielkiej Brytanii zasugerował w 1817 r., Że jego wariant był już frazesem (Thomas C. Hansard, red. (1817). Debaty parlamentarne. s. 1227. Pobrano 10 października 2013 r. . „Powinien jednak prosić o pozwolenie, aby przypomnieć dyrygentom prasy o ich obowiązku stosują do siebie maksymę, której nigdy nie zaniedbali przy rozważaniu rządu - „że posiadanie wielkiej władzy z konieczności pociąga za sobą wielką odpowiedzialność”.
redaktor cytuje Williama Lamb (s. 1125-1229)). Sentyment ten można znaleźć również w Ewangelii Łukasza 12:48: „od tego, któremu powierzono dużo, dużo więcej, będzie trzeba prosić” (NIV).

To nie są mówi się w kategoriach super mocy, po prostu siły i moralności.

W rzeczywistości pierwsze użycie tego w Spider-Man jest w Amazing Fantasy # 15, pierwszym pojawieniu się Spider-Mana. Wujek Ben tego nie mówi. To tylko lekcja moralna w stylu bajki Ezopa:

Jeśli chodzi o film i każdy współczesny komiks lub komiks, wujek Ben tak mówi, ale nigdy nie wiedział, że Pete to Spider-Man. Zawsze mówi to jako „Teraz jesteś mężczyzną, a nie chłopcem”. lekcja odpowiedzialności. Parker zawsze był najlepszy w swojej klasie, obdarzony mózgiem. Kiedy po raz pierwszy zdobywa moce, staje się silny i często ma typową postawę nastolatka. Ben daje mu „Rozmowę”, żeby nabrał kształtu, ale to nie działa. W Amazing Spider-Man Ben mówi: „Jeśli możesz robić dobre rzeczy dla innych, masz moralny obowiązek robienia tych rzeczy. Nie wybór, obowiązek”.

Film Toby'ego Spider-Mana używa tradycyjnego wyrażenia.

Ale obie mają to samo wspólne. Parker wdaje się w bójki, trzyma się z daleka, jest „podejrzliwy”. To po prostu fraza, którą zwykle podaje postać-ojciec. Konkretnie, jest to coś, co Parker wiele razy opowiada grupie przypadkowych ludzi poprzez historię kreskówek i komiksów. Mówi to zarówno zwykłym, jak i super silnym ludziom. A potem robią to samo. Spider-Gwen i Kitty Pride

Bonus: W usuniętej scenie Amazing Spider-Man 2 ojciec Parkera żyje i mówi to samo. Nie wie, że Parker to Spider-Man.

Głosuj za dołączeniem 1 cytatu, 3 zdjęć i 3 klipów wideo!
Doskonała lekcja moralna; dziękuję za przekazanie rodowodu. Niestety, w dzisiejszych czasach nie wszyscy zgodziliby się z tym: „Jeśli możesz robić dobre rzeczy dla innych, masz moralny obowiązek robić te rzeczy. Nie wybór, obowiązek”. Randianin (Staram się być grzeczny; zwykle nazywam ich „Randroids”) stanowczo się z tym nie zgadzam. Tak samo jak większość wyborców Trumpa. Na zdrowie!


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...