Pytanie:
Czy Chandramukhi / Manichitrathazhu / Bhool Bhulaiya to kopia Vertigo Partina?
Gautam
2011-12-01 18:06:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Niedawno oglądałem Vertigo i zauważyłem, że jest kilka naprawdę uderzających podobieństw między Vertigo a Chandramukhi / Manichitrathazhu / Bhool Bhulaiyaa.

Czy to prawda, że ​​twórcy naprawdę skopiowali Vertigo, czy też było to naprawdę oryginalne?

Niedawno przeczytałem nowelę „Zespół Anastazji” Mary Higgin Clarke i stwierdziłem, że tematycznie jest bardzo podobny do Manichitrathazhu. Ta powieść została wydana po raz pierwszy w 1989 roku, a film został wydany w 1993 roku. Jeśli jest to adaptacja powieści, to jest to znakomita adaptacja.
OT: Odpowiedź brzmi NIE. Ale jeśli szukasz filmu zainspirowanego Vertigo, to „Mannar Mathai Speaking”
Ponieważ pytanie dotyczy zawrotów głowy i manichithrathazhu (wykonanych w języku malajalam), warto zauważyć, że podstawowy wątek zawrotu głowy został skopiowany do malajalam jako Mannar Mathai Speaking
Cztery odpowiedzi:
#1
+14
pramodc84
2011-12-01 18:29:10 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Manichitrathazhu jest pod wpływem tragedii, która wydarzyła się w XIX wieku w słynnej rodzinie Travancore Alummoottil Tharavadu. Tutaj bohaterka cierpi na zaburzenia osobowości i dzieją się dziwne rzeczy, rozwiązuje problem z egzorcyzmem i psychiatrią.

Gdzie, jak w Vertigo, emerytowany detektyw policyjny cierpiący na akrofobię, zatrudniony jako prywatny detektyw śledzący żonę znajomego, aby odkryć tajemnicę jej osobliwego zachowania. Ta powieść została napisana przez Boileau-Narcejaca. Bohater cierpi na akrofobię.

Może być kilka scen zapożyczonych z Vertigo.

Być może niektóre sceny i elementy fabuły pasują do siebie, ale nic innego nie jest wspólne. Manichitrathazhu wydaje się być dziełem oryginalnym.
#2
+6
Raj
2012-04-09 13:14:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, żeby Manichithrathazhu miał jakieś podobieństwa z Vertigo. Dla mnie przeróbki często wydawały mi się niedokładnym opisem stanu zdrowia Gangi. Jej złość często kierowała się na mężczyznę, który gra główną postać. Uważam, że jest to celowe, bezsensowne podejście do poświęcenia Heroowi więcej czasu.

Scenariusz Manichithrathazhu jest inspirowany dziennikami przypadków psychiatry. Oryginał przedstawia Gangę jako pacjenta cierpiącego na dysocjacyjne zaburzenie tożsamości. Rozszczepiona osobowość / wiele osobowości ma swoje korzenie w traumie z dzieciństwa. Wykorzystywanie seksualne i inne traumy, w tym przygnębienie to tylko kilka przyczyn. Samotne dzieciństwo Gangi ma wystarczająco dużo wskazówek, aby ustalić korzenie choroby. Co ważniejsze, Manichithrathazhu nakręcił silne motywy wokół przygnębienia z Nakulan. Co mogło wywołać rozdwojenie osobowości w dorosłości Gangi?

Obejrzyj ponownie te dwie sceny:

Ganga leży w łóżku i prawie drzemie. Prosi Nakulana, aby ją obudził, kiedy będzie gotowy do snu. Nakulan nie patrząc na nią, mówi tak i przechodzi do swojej pracy. Pamiętaj, Ganga i Nakulan są nowożeńcami. Jej pragnienie spędzenia z nim nocy pozostaje bez odpowiedzi.

W innej scenie Ganga z pasją opowiada o otwarciu Manichithrathazhu. Nakulan ponownie przy biurku. Nakulan kiwa głową z aprobatą, nie odwracając wzroku od ekranu komputera.

Manichithrathazhu wygląda na poważną próbę przedstawienia dysocjacyjnego zaburzenia tożsamości.

#3
+1
ganesh
2016-04-30 10:37:58 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z przyjemnością wpadam na ten stary wątek i czuję, że nie jestem sam. Ja również zauważyłem wiele podobieństw między Vertigo i Chandramukhi (Manichithrathazhu). Bohaterka, pani Elster, ma zawroty głowy porwać ducha Carlotto Valdes (meksykańskiej kobiety, która osiedliła się w USA w poprzednim stuleciu i została wykorzystana przez męża, a ostatecznie zmarła). Elster godzinami codziennie wpatrywała się w portret Valdesa, patrzyła na klejnoty Valdes i ostrożnie je pieściła itd. Historia kogoś, kto cierpiał i umarł w przeszłości, wpływając na główną kobiecą postać filmu został całkowicie skradziony z Vertigo. Musisz zobaczyć ten film, żeby w to uwierzyć. Jestem zarówno zaskoczony, jak i pod wrażeniem, że Alfred Hitchcock nakręcił ten film w 1958 roku i mógł wymyślić tak fantastyczną, oryginalną fabułę.

#4
  0
Panther
2016-12-10 23:52:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

ChandraMukhi i Bhool Bhulaiya to oficjalny remake Manichitrathazhu. Jednak te filmy nie są związane z Vertigo. Niektóre rzeczy są takie same, ale to zbieg okoliczności.

Czy możesz rozwinąć trochę więcej lub w jakiś sposób poprzeć swoje stwierdzenie?


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...