Pytanie:
Jaki jest główny motyw The Dark Knight?
phwd
2011-12-01 08:59:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Według Wikipedii głównym tematem Mrocznego Rycerza jest eskalacja, tak że każde wydarzenie prowadzi do eskalacji wynikającej z wyborów dokonanych przez Batmana i Jamesa Gordona. Odrębne źródło podało, że jeśli ktoś miałby zacząć od początku, film można postrzegać jako sekwencję małych gier, z których pierwszą jest scena napadu.

Scena napadu porównana jest ze sceną z Pirate Game.

Czy to możliwe, że głównym tematem jest w rzeczywistości teoria gier? Skoro faktyczna eskalacja nie nastąpiła do końca, wraz z dylematem więźnia i porwaniem rodziny Gordona przez Harveya? Jaki jest główny motyw The Dark Knight?

Widzę ich eskalację również w pierwszym filmie (i to bardziej obvius w komiksie opartym na)
To brzmi jak bardzo interesujące, ale bardzo subiektywne pytanie. Pytasz, jaki motyw zamierzali pisarze? A może pytasz o opinie widzów? A może coś innego ...
Cztery odpowiedzi:
#1
+52
gprasant
2011-12-01 10:00:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Moim zdaniem Mroczny Rycerz to epicki opis postaci Jokera. Nie ma innego motywu w filmie. Tak jak „Batman Begins” skupiał się głównie na charakterystyce Batmana. Zauważyłem podobieństwo i różnicę między Jokerem a innymi szefami mafii / złymi facetami.

Podobieństwo jest takie, że zarówno źli, jak i Joker mają antyspołeczne idee. Różnica polega na tym, na jakim poziomie zaawansowania pracują gracze. Inni faceci chcą zabić Batmana i polować na strasznych. Joker jest inny. Chce tylko zabić wszystkich innych. Chce także udowodnić, że każdy jest z natury nie altruistyczny / sadystyczny. Dlatego wraz z więźniami i skazanymi prowadzi eksperyment na promie. To klasyczny dylemat więźniów.

Udaje mu się również zatrudnić Harveya Denta, rzekomą nadzieję Gotham City, jedynego DA na tyle odważnego, by ścigać przestępców Gotham i obrócić go przeciwko Gotham. To zestaw eksperymentów, które przeprowadza - tylko po to, by poczuć dreszczyk emocji i dowiedzieć się, co się stanie.

W żadnym wypadku sytuacja na promie nie jest „klasycznym dylematem więźnia”. Tam, jeśli obaj więźniowie zdecydują się zachować milczenie, uzyskają lepszy wynik. Joker powiedział, że jeśli obie łodzie nie zabiją drugiej, obie odpływają.
#2
+18
Ankit
2012-01-30 17:59:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W kulminacyjnym punkcie filmu dochodzi do dialogu - „Czasami prawda nie jest wystarczająco dobra. Czasami ludzie zasługują na więcej. Zasługują na to, by ich wiara została nagrodzona”. Podczas przedstawiania tych dialogów widzimy dwie sceny.

  1. Alfred spalił list, który Rachel dała Bruce'owi. Tutaj Bruce uważa, że ​​Rachel będzie na niego czekać, ale to nie jest prawda i jeśli zostanie ujawniona, może złamać Bruce'a. Tak więc Alfred ukrywa prawdę.

  2. Batman prosi Gordona, aby powiedział, że Batman zabił Harveya, ponieważ nie mogą pozwolić Jokerowi wygrać. Więc prawda jest taka, że ​​Jokerowi udało się wstrząsnąć Gotham. Rzeczywiście wziął najlepszego człowieka i zmienił go. Ale Batman & Gordon ukrywa tę prawdę, aby mieszkańcy Gotham nie stracili wiary.

Według mnie jest to główny temat filmu.

#3
+9
Napoleon Wilson
2012-01-30 19:48:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oprócz już istniejących dobrych odpowiedzi, innym tematem filmu, silnie powiązanym z aktualnymi problemami politycznymi i społecznymi, jest oczywiście terroryzm.

Szczególnie, jak radzić sobie z ludźmi (lub jednym człowieka w tym przypadku), którzy nie kierują się „zwykłymi” motywami przestępczymi (takimi jak pieniądze) i nie reagują na groźby „zwykłej” kary (jak więzienie lub śmierć), jak łatwo jest im forsować zorganizowane społeczeństwo (który po prostu nie jest przygotowany na tak irracjonalną osobę) w chaos i, co najważniejsze, jak daleko posuną się organy wykonawcze społeczeństwa (w tym przypadku Batman) (lub czego potrzebuje, aby stać się sobą), aby powstrzymać taką osobę.

Kulminacją tego jest zbudowanie przez Batmana idealnego stanu nadzoru (z tymi nierealistycznymi radarami telefonów komórkowych). Chociaż jest na tyle sprytny lub uczciwy, by zniszczyć tę maszynę po znalezieniu Jokera, najwyraźniej przekroczył tam granicę.

Podsumowując, myślę, że trudno jest znaleźć jeden motyw na opisanie filmu, ponieważ zawiera wiele interesujących tematów. I powiedziałbym, że sam Nolan (on to napisał, prawda?) Nie miał na myśli ani jednego tematu, na którym mogłaby skupić się historia.

Nie zgadzam się z tym ostatnim punktem, ponieważ wydaje mi się, że Nolan * ma * główny motyw każdego filmu o Batmanie. Batman Begins został uznany za * Fear *, gdzie TDK jest uważane za * Escalation * (wspomniane w ostatniej scenie BB). Oczywiście żaden film nie ma ogólnie jednego tematu, ale uważam, że to podejście dotyczy głównego wątku fabularnego.
@TylerShads Chciałem tylko wyjaśnić, że w filmie można znaleźć wiele motywów. Ale prawdopodobnie masz rację, że wciąż może istnieć główny temat, który Nolan miał na myśli. Nie wydaje mi się jednak, żeby to teoria gier (chociaż to ciekawy punkt widzenia).
#4
+5
lonstar
2014-01-05 04:58:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

To stary wątek i zakładam, że już oddałeś swój artykuł, ale jest to interesujące pytanie, więc chciałem udzielić odpowiedzi.

Podobnie jak wiele dobrych filmów, The Dark Knight ma kilka tematów, ale dla mnie głównym tematem filmu jest obowiązek. Powodem, dla którego to mówię, jest to, że główne konflikty w filmie koncentrują się wokół tego tematu:

  1. Joker - wyjaśnił Harveyowi, że był psem ścigającym samochody, że nie Naprawdę nie mam wielkiego planu, ale chciał tylko sprowokować małą rzeź. Cieszył się swoim obowiązkiem, ale to, co go motywowało - to sprawiło, że kontynuował pogoń za Batmanem - to to, że czuł obowiązek przeszkadzania, wstrząsania, zmiany, pokazywania ludziom, z czego naprawdę zostali stworzeni.

  2. Batman - wcielony obowiązek. Jest bliznowany fizycznie i psychicznie i nie chce dalej wykonywać tej pracy, ale miasto go potrzebuje. Mógł i chciał zabić Jokera, ale zdecydował się tego nie robić, ponieważ jego obowiązkiem jest przestrzeganie prawa, a nie stanie się prawem. A po śmierci Harveya bierze na siebie odpowiedzialność. Przemówienie komisarza Gordona na temat napisów końcowych podsumowuje Batmana tak doskonale, jak wszystko, co kiedykolwiek widziałem o nim napisane.

  3. Harvey Dent - Harvey został wciągnięty w politykę przez Bruce'a Wayne'a , który powiedział mu, że jego obowiązkiem jest ochrona mieszkańców Gotham City. A kiedy stracił postać Maggie Gyllenhall, oszalał, ale u podstaw tego szaleństwa wciąż był obowiązek - reprezentowanie arbitralności świata.

  4. Lucjusz - ustawił Lucjusz monitory telefonów komórkowych dla Bruce'a Wayne'a nie dlatego, że chciał, ale dlatego, że czuł obowiązek wobec Bruce'a, aby pomóc mu powstrzymać Jokera.

  5. Inspektor Gordon - ukrył szczegóły swojego śmierć od żony, aby spełnić większy obowiązek złapania Jokera.

  6. Złodzieje banków - każdy z nich wykonał swoje zadanie, stopniowo wykonując nawzajem siebie nawzajem, mimo że w pewnym momencie nikt nie zapytał (aż było to zdecydowanie właściwe), dlaczego skoro mieli rozkaz zabicia innego złodzieja, to było uzasadnione inny złodziej miał rozkaz ich zabić.

  7. Bomby na łodzi - kolejne badanie obowiązków i odpowiedzialności. Ludzie na łodziach mieli obowiązek ratować się, ale Mały Lister przekroczył to, aby pokazać, że nawet służba może mieć zbyt wysoką cenę, i dlatego wyrzucił detonator przez okno.

W tym sensie 6 i 7 są punktami ewolucji scenariusza, gdzie 6 dotyczy tego, co dzieje się, gdy ktoś ślepo wykonuje swoje obowiązki, a 7 dotyczy sytuacji, gdy ktoś odmawia wypełnienia obowiązku służenia wyższemu celowi. W każdym razie IMHO.

A teraz wykonałem swój obowiązek, którym było udzielenie odpowiedzi na to pytanie, więc jestem finis.

Ciekawy punkt widokowy. Chociaż muszę powiedzieć, że niektóre z twoich uwag brzmią tak, jakbyś mógł zinterpretować jakiś rodzaj „obowiązku” we wszystkim. Wciąż +1 za ogólną wnikliwą odpowiedź.
Christian, masz rację - niektóre z nich wyznaczają granicę między obowiązkiem a motywacją. Ale szczerze wierzę, że motywem przewodnim Batmana był obowiązek, a sytuacje i intencje postaci to odzwierciedlają. Myślę, że wszystkie te różne odbicia tej samej podstawowej prawdy o ludzkiej egzystencji (ten obowiązek jest zarówno wyborem, jak i obowiązkiem), jeśli są dobrze napisane, są jedną z kluczowych różnic między filmami takimi jak Mroczny rycerz i Avengers.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...