Pytanie:
Jaki jest związek między trzema splecionymi ze sobą historiami Fontanny?
Verge
2011-12-09 08:22:40 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W The Fountain (2006) są trzy oddzielne, ale powiązane ze sobą historie opowiadane równolegle - Cesarska Hiszpania, współczesność i… hm, kosmiczna bańka. Hugh Jackman i Rachel Weisz grają główną rolę w każdym z nich.

Czy po kilku latach możemy uznać, że kosmiczna bańka „Tom” jest tym samym, co dzisiejszy „Tommy”? Czy jest to bardziej symboliczne, tak jak „Tomas” w Cesarskiej Hiszpanii wyobrażał sobie powieść Izzy?

Pytam, ponieważ możliwe jest, że lekarz / badacz Tommy, który pod koniec stwierdza, że ​​„Śmierć jest chorobą ", faktycznie udaje się znaleźć lekarstwo. Mógł wtedy stać się nieśmiertelny i ostatecznie zabrać drzewo Izzy w kosmiczną bańkę do Xibalby.

Połączenie tych dwóch wątków fabularnych wyjaśnia między innymi wizje Toma dotyczące Izzy. Jednak wydaje mi się, że zdradza to przesłanie, które dostałem z filmu - mianowicie, że nie możemy wygrać ze śmiercią - i że ostatecznie Tommy zaakceptował śmierć Izzy i zaprzestał poszukiwań lekarstwa na śmierć.

Pięć odpowiedzi:
#1
+7
Tablemaker
2011-12-09 19:10:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że może to oznaczać zbyt wiele w nim czytania i wyciąganie wniosków, których tam nie ma. Nie oznacza to jednak, że nie jest to intencją reżysera, ponieważ cały film to jeden wielki, symboliczny kawałek.

Wydaje mi się, że film ma przedstawiać tych dwoje kochanków splecionych w przeznaczeniu i niemal przeklętych, by odgrywać tę samą rolę kochającego mężczyzny i umierającej kobiety na wieczność, bez względu na czas kropka.

Zgoda, mam książkę / komiks i po prostu spojrzałem jeszcze raz, jestem prawie pewien, że to „duchy” tych dwojga ludzi są zamknięci razem w czasie, a nie ich rzeczywiste ciała.
#2
+6
hexparrot
2012-04-06 01:20:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Jestem skłonny zgodzić się z teorią OP o teraźniejszości i „bańce kosmicznej” przyszłości połączonej w rzeczywistości. Stanowisko, które przyjmuję, jest następujące:

Izzy pisze powieść, której zakończenie nie jest napisane (Tommy budzi się z czytania do pustych stron). Pomimo tego, że zakończenie nie zostało napisane, ma pomysł na zaplanowane zakończenie, ponieważ stwierdza, że ​​„zaczyna się tam… ale [kończy się na związku z Xibalbą]” (parafrazując, nie znam dokładnego cytatu). Oznacza to, że Izzy karmi Tommy'ego wiedzą o swojej historycznej powieści, w której Xibalba był środkiem do odrodzenia. Używając tego - i lecząc śmierć, czego był tak nieugięty - był w stanie żyć wystarczająco długo w przyszłość, w której mógł pilotować bańkę do Xibalby.

To ma następujące dodatkowe spekulacje:

Nasiono, które Tommy włożył na trumnę Izzysa na jej pogrzebie, okazało się drzewem, które zabrał ze sobą w kosmiczną bańkę - rozsądny związek między tym, jak drzewo może być związane z Izzy.

Tommy napisała zakończenie swojej powieści podczas podróży kosmicznej. Dowody: jeśli Tommy kontynuował już powieść Izzy'ego, w której Conquistador dotarł do Drzewa Życia, a następnie został przez nie pochłonięty (z braku lepszego opisu), nie ma powodu, dla którego historia miałaby następnie kontynuować niepowiązaną, jak dotąd nie wspomnianą postać tego samego podobieństwa, aby wyruszyć w przestrzeń z drzewem. Dlatego proponuję teorię, że Tommy wyleczył śmierć, a następnie wyniósł „drzewo Izzy” w kosmos. Znając swoją długą podróż do przodu i swój fizyczny wygląd, kończy pisać historię, wtrącając swoją wersję podróżnika kosmicznego do historii Conquistadora, pozwalając na ostateczny motyw równoległy do ​​filmu: Izzy umiera ... Tomas umiera. Izzy umiera drzewo, umiera podróżnik kosmiczny Tommy ...

Innymi słowy, podczas gdy każda wersja Tommy'ego może pokonać śmierć (unieśmiertelnienie przez drzewo życia lub unieśmiertelnienie przez uleczenie śmierci), to jej serce - oddanie i pasja - i lojalność wobec niej są najważniejsze. p>

#3
+3
Chris Powell
2016-12-20 09:33:05 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chodzi o pragnienie człowieka, aby powstrzymać śmierć. To wszystko jest symboliczne i bardzo łatwe do zrozumienia. Pokonaj śmierć siłą / nauką / duchowością. Historia Hiszpanii dotyczy siły. Zmuszanie drzewa do nieśmiertelności poprzez wcinanie się w nie i picie mleka. Druga historia dotyczy nauki, w której człowiek próbuje uleczyć śmierć za pomocą medycyny. Trzeci to duchowość i próba dotarcia do Xibalby na czas, aby powstrzymać śmierć. Chodzi o to, że śmierć jest częścią życia i nie można jej zatrzymać.

#4
+1
Smuckers
2012-06-04 08:32:29 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Drzewo nie jest „drzewem Izzy”. Jest to stare drzewo wzrostu z Gwatemali, o którym mówili naukowcy. Jest to metaforycznie analogia do Izzy, ponieważ stara się utrzymać ją przy życiu, tak jak pierwotnie próbował utrzymać ją przy życiu.

(Poza tym strąk z nasionami, który umieszcza nad jej grobem, już wypuścił swoje nasiona, choć może to być przeoczenie produkcyjne).

#5
  0
Mohammadreza Shams
2012-06-04 15:38:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chodzi o metamfetaminę, pożądanie i wygląd życia. trzy odcinki opowiadające o centralnym punkcie naszego życia. historia napisana przez Izzi pokazuje coś takiego, jak poglądy religijne łączące się z jej przekonaniem o życiu, ciężka praca tommy'ego jest jak symboliczne przedstawienie ludzi zaabsorbowanych życiem i zapominających o drodze i myśleniu o przeznaczeniu. istnieje połączenie historii Tomasa, osoby, która jest aktywna dla prawdziwego znaczenia śmiertelności poprzez odczucia i doświadczenie życia Izzi.

Podsumowując, scena, w której Tommy zabija tabu o dołączeniu strażnika „drzewa życia” Tomma do drzewa jest jak przeniesienie mitu na ziemię.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...