Pytanie:
Czy Edmond Dantès rzeczywiście był zdrajcą?
row1
2011-12-05 16:42:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W filmowej adaptacji Hrabia Monte Christo (2002) Edmond Dantès ląduje na Elbie, zabija kilku brytyjskich żołnierzy i świadomie przyjmuje list od Napoleona Bonaparte. Podczas gdy w książce nie przyjmuje listu bezpośrednio od Napoleona i nie ma powodu, by sądzić, że ma on coś wspólnego z Napoleonem.

Dla mnie ta scena na Elbie była niepotrzebna (pod wieloma względami ), trudno uwierzyć, że był po prostu naiwny i rozumie sens swojej zdrady przez Mondego i Danglarsa.

Aby ująć to w bardziej nowoczesnym kontekście, gdyby przywódca terrorystów przekazał mu list, który miał zawierać list do rodziny, ale w rzeczywistości zawierał plany ataku, wówczas Mondego i Danglars zostaliby uznani za bohaterów i Dążenie Edmonda do zemsty nie byłoby uzasadnione.

Czy więc Edmond Dantès naprawdę może być uznany za niewinnego zdrady?

Trzy odpowiedzi:
#1
+9
Roshnal
2011-12-05 20:44:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Obejrzałem film, o którym mówiłeś. Tak, Edmond przyjmuje list, ale biorąc pod uwagę ramy czasowe (to nie jest nowoczesny film w nowoczesnym społeczeństwie), myślę, że Edmond nie może być uznany za zdrajcę. W tamtych czasach bardzo ceniono zdradę, odwagę itp.

Jeśli chodzi o sam film, dodanie tego listu powoduje większe napięcie wśród widzów i kwestionuje postać Edmonda Dantesa. Myślę więc, że jest to konieczne, a Edmond nie może być całkowicie uznany za zdrajcę.

„W tamtych czasach bardzo ceniono zdradę, odwagę itp.”, Co masz na myśli mówiąc, że zdrada była wysoko ceniona?
Chodziło mi o to, że nawet akt zdrady jest bardziej dramatyczny i jest powodem do plotek wśród chłopów. Podniesie nieco nawet status wojownika wśród niewykształconych chłopów.
#2
+5
Techiegirl
2011-12-07 14:40:35 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Edmond Dantes wylądował na Elbie, wręczył list kapitanowi Marshallowi zgodnie z instrukcją przekazaną mu przez kapitana Leclere'a na łożu śmierci. Zaniósł też kolejny list do nieznanej osoby w Marsylii od kapitana Marshalla. Jego działanie było bardziej oparte na pragnieniu spełnienia życzenia umierającego człowieka. Gdyby Kapitan nie umierał, Edmond nie musiałby zabierać listu. W książce jest powiedziane, że Napoleon wszedł do domu kapitana Marshalla, kiedy był tam Dantes i rozmawiał z nim.

Nie można również zaprzeczyć, że Edmond Dantes był całkowicie naiwny, jeśli chodzi o konsekwencje swojego czynu, gdyby był znany lud królewski.

Edytuj: Nie oglądałem filmu, ale ostatnio czytałem książkę, wydanie opublikowane przez Wordsworth Classics. Więc moje myśli są mocno oparte na książce.

W filmie wydawało mi się, że wylądowali na Elbie w celu uzyskania pomocy medycznej i nie odniosłem wrażenia, że ​​list był zaplanowany z premedytacją. Mogłem się jednak łatwo pomylić.
Jak dodałem w swoim redagowaniu, zgodnie z książką Kapitan był tym, który miał odebrać list od Napoleona. Ponieważ umierał, poprosił Edmonda, aby zrobił to samo.
Mogłem się mylić, ale w książce nie sądziłem, że odebrał list bezpośrednio od samego Napoleona (tak sugeruje wikipedia): „Leclère, zwolennik wygnanego Napoleona I, polecił Dantesowi dostarczyć dwa przedmioty: paczka do Maréchala Bertranda (wygnana z Napoleonem Bonaparte na Elbę) oraz list z Elby do nieznanego mężczyzny w Paryżu "
@row1 Zmieniłem odpowiedź. Zgodnie z książką, Dantes odebrał książkę od kapitana Marshalla, ale podczas jego wizyty spotkał Napoleona w domu kapitana Marshalla. [link] (http://www.literature.org/authors/dumas-alexandre/the-count-of-monte-cristo/chapter-01.html)
#3
+1
Ben Osborne
2018-07-26 01:00:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie, Dantès ufa, że ​​treść listu jest niewinna i przyjmuje go tylko niechętnie.

Kiedy Napoleon po raz pierwszy prosi Edmunda o dostarczenie listu, Edmund mówi nie (lub ma zamiar to zrobić, zanim Napoleon) przerywa).

Napoleon mówi dalej:

To tylko list od jednego starego żołnierza do drugiego. Zapewniam cię, że to całkowicie niewinne. Ale co ważniejsze, to cena, której żądam za korzystanie z usług mojego lekarza.

Można argumentować, że przyjęcie listu jest głupie, ale Dantès najwyraźniej nie robi tego z jakiegokolwiek pragnienia zdradzić Francję lub pomóc Napoleonowi odzyskać władzę. Gdyby tego chciał, z chęcią przyjąłby list bez dalszego przekonywania.

Kiedy Villefort (sędzia, a zatem ekspert prawa) przesłuchuje Edmunda, nawet on przyznaje, że Dantès nie jest zdrajcą , wyraźnie stwierdzając: „Nie jesteś zdrajcą”. Villefort został wtrącony do więzienia dopiero po tym, jak Dantès ujawnił, że miał dostarczyć list ojcu Villeforta.

Poza tym drobna korekta tego, co powiedziałeś.

Dantès i Mondego robią nie zabijaj żadnych angielskich żołnierzy. Kiedy brytyjski porucznik tnie nieprzytomnego kapitana statku, mówi: „To dla moich rannych ludzi”. Nie ma to wpływu na pytanie, czy Dantès jest zdrajcą, ale chciałem zaproponować tę korektę.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...