Pytanie:
Jaki jest cel „woskowania, usuwania wosku” w Karate Kid?
Casebash
2012-02-21 17:30:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W The Karate Kid, jego pierwsza lekcja dotyczy czyszczenia i woskowania samochodu mistrza. Jego mistrz każe mu „ wosk założyć, zdjąć wosk”. Czy ma to na celu po prostu nauczenie go wartości ciężkiej pracy?

Cztery odpowiedzi:
#1
+47
Advicer
2012-02-21 18:20:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Miyagi zostaje nauczycielem Daniela i powoli zastępczym ojcem. Zaczyna szkolenie Daniela od wykonywania żmudnych prac, takich jak woskowanie samochodów, szlifowanie drewnianej podłogi, odnawianie ogrodzenia i malowanie domu Miyagi. Każdemu obowiązkowi towarzyszy określony ruch , taki jak ruchy rąk w prawo / w lewo .

Daniel nie widzi żadnego związku ze swoim treningiem w tych trudnych obowiązkach i ostatecznie czuje się sfrustrowany, wierząc, że nic nie nauczył się o karate. Kiedy Miyagi wyraża swoją frustrację, wyjawia, że ​​Daniel uczył się blokad obronnych poprzez pamięć mięśniową wyuczoną podczas wykonywania obowiązków domowych.

Pan . Miagi pokazuje mu wszystkie konkretne zadania, które wykonywał i jak oni przenieśli się do karate . Pod koniec fazy transferu nauki swojego szkolenia Daniel jest zdumiony tym, czego „nauczył się”, kiedy myślał, że wykonuje codzienne zadania .

Dziwna forma szkolenie przeprowadzone przez nieortodoksyjnego mistrza na sceptycznym uczniu. Czasami jest przebrany za zestaw obowiązków, ale równie często jest to ogólne ćwiczenie, które w dziwny sposób promuje cenne fizyczne lub psychiczne cechy. Zawsze traktowany jako strata czasu na początku i doceniany później. Często służy to również jako lekcja dla sceptycznego ucznia, jak zaufać mistrzowi i robić wszystkie szalone rzeczy, o które prosi mistrz, bez pytania, pokazując, że mistrz naprawdę wie, co robi i faktycznie skutecznie uczy ucznia.

Można to również uznać za lekcję życia, o czym możesz przeczytać więcej w tym ładnym wpisie na blogu w chińskiej witrynie turystycznej. To jak twoje dzieciństwo. Kiedy jesteś młody, zawsze narzekasz na swoich rodziców, że są tak surowi, ale tylko wtedy, gdy jesteś dorosły, w pełni rozumiesz, że twoi rodzice tak postępowali, ponieważ chcieli, abyś stał się osobą wykształconą.

#2
+14
Vijin Paulraj
2012-02-21 18:08:01 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pierwotnie pochodzi z filmu Karate Kid (1984), w którym występują Ralph Macchio jako Daniel i Pat Morita jako Mr. Miyagi, oraz wyrażenie został również dostosowany do remake'u.

Mr. Miyagi miał uczyć Daniela karate, ale przez całe lato mistrz karate kazał dziecku malować rzeczy i woskować samochód. Jednak techniki malowania i woskowania potajemnie uczyły jego mięśni ruchów karate , a kiedy faktycznie zaczęły się lekcje karate, stwierdził, że jest ono stosunkowo łatwe do nauczenia . Ta technika jest znana jako uke Kagite lub blok koła . Jest to bardzo skuteczny blok , który stanowi dobre wprowadzenie do kolejnych technik.

„Niektórych umiejętności możesz nauczyć się samodzielnie, a innych możesz spróbuj się uczyć, ale jeśli masz zamiar wyruszyć w podróż po mistrzostwo , najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zorganizowanie nauczania na najwyższym poziomie . Aby opanować większość umiejętności, nie ma nic lepszego niż bycie w rękach mistrza nauczyciela, indywidualnie lub w małej grupie ”.

Myślę, że celem„ wosku on, wax off ”oznaczałoby nie nauczenie go wartości ciężkiej pracy, ale nauczenie go podstawowego ruchu karate i uświadomienie mu, że mistrzostwo w karate to długofalowa podróż .

#3
+7
Programmer1234
2012-02-21 22:22:07 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, żeby celem było po prostu nauczenie się ruchów mięśni do obrony. Wydaje mi się, że poprzez walkę o nauczanie Myagi również uczył chłopca zaufania mu. Zaufanie nie jest czymś, co Daniel dobrze znał, a rozwijanie opartych na zaufaniu relacji z Myagi, jak zobaczymy później, prowadzi do lepszych rzeczy.

Jak woskowanie samochodu nauczyło zaufania?
@AidanO prawdopodobnie ze względu na wszystkie pozornie bezwartościowe zadania zobaczyłby, że staje się świetny w karate i dlatego ufa Miyagi pozornie szalonym sposobom nauczania karate.
@TylerShads lol, próbowałem z dzieckiem bezwartościowych zadań (czyli prac domowych), ale nie wzbudza to zaufania;)
Wtedy odpowiedź jest prosta - nie jesteś osobą godną zaufania. ;) A tak poważnie, jeśli jednak dziecko ci ufa, wykona te pozornie przyziemne zadania, wiedząc, że pokażesz mu, jak się później opłacą.
#4
+3
Bob
2013-08-28 20:59:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Remake faktycznie zapewnia pewną jasność w tej sprawie. Zarówno w karate, jak i kung fu powraca motyw „doskonałości we wszystkim, co robisz, nieważne jak przyziemne”. Podstawowym wątkiem tej koncepcji jest medytacja - prawdziwie oświecony umysł medytuje przez cały czas. Artyści sztuk walki, traktując swoją sztukę jako medytację, znajdują praktykę we wszystkim, co robią. Ma to głębsze znaczenie w ukrywaniu techniki jako obowiązków domowych.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...