Pytanie:
Zakończenie Donniego Darko
bragboy
2011-12-02 01:15:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nigdy nie rozumiałem filmu Donnie Darko. Aby pytanie nie było niejasne, co się ostatecznie stanie?

Witaj w klubie, ja też nigdy nie rozumiałem zakończenia.
Siedem odpowiedzi:
#1
+34
DForck42
2011-12-02 01:20:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zasadniczo dzieje się to

Donnie kończy odesłanie silnika odrzutowego, a na nowej osi czasu (ojej podróż w czasie!) zostaje w łóżku, zostaje zabity i zapobiega większości wydarzenia z wydarzenia pod koniec filmu.

Link do Wiki

Jak on ** odsyła silnik odrzutowy z powrotem?
Z tego, co pamiętam, odsyła go pośrednio, podejmując decyzję o wstaniu z łóżka. Fabuła całego filmu jest zasadniczo pętlą dwóch przeplatających się równoległych osi czasu. W głównym wątku pojawia się Frank, a Donnie opuszcza łóżko, unikając zmiażdżenia przez spadający silnik. Oznacza to, że jego matka udaje się zgodnie z planem na samolot, którego silnik odpada, ostatecznie zabijając ją. Na drugiej osi czasu Donnie pozostaje w łóżku i zostaje zabity przez silnik, co powoduje, że jego matka odwołuje swoją podróż, zmieniając oś czasu, aby samolot nigdy się nie rozbił. To dziwny paradoks.
#2
+18
Shiz Z.
2012-02-04 23:12:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że błędem jest traktowanie wydarzeń Donniego Darko dosłownie, łącznie z zakończeniem.

Główny bohater Donnie zapada na schizofrenię. Schizofrenia sprawia, że ​​Donnie wierzy, że znajduje się w centrum przygody z podróżami w czasie, która może uratować wszechświat.

Film pokazuje, jak rozwijałaby się ta halucynowana fantazja, gdyby była rzeczywistością. Więc zakończenie nie ma na celu doprowadzenia filmu do realistycznego zakończenia, ani nawet do nadania sensu.

W dodatkowej scenie na DVD Donnie rozmawia ze swoim ojcem i mówi: „Tato, jestem szalony”.

Osobiście uważam, że część geniuszu Donnie Darko jest takie, że - podobnie jak halucynacje wielu prawdziwych schizofreników - fantazja Donniego prawie nabiera sensu, jeśli starasz się zrozumieć. Ale ostatecznie ma to sens tylko dla Donniego.

Nigdy nie myślałem o tym w ten sposób. Więc zasadniczo całość wydarzeń w schizo fantasy, coś w rodzaju scenariusza typu „to był sen przez cały czas”?
Dokładnie. Ten film jest trafnym portretem początku schizofrenii. Na DVD jest usunięta scena, kiedy Donnie rozmawia ze swoim tatą i mówi „Tato, jestem szalony”.
To nie jest zbyt satysfakcjonujące wyjaśnienie, zwłaszcza że od początku filmu wiemy, że jest szalony.
Matt, nie rozumiem, w jaki sposób świadomość, że jest „wariatem”, sprawiłaby, że moja odpowiedź byłaby mniej ważna… jeśli już, bardziej trafna, prawda?
Myślę, że jego stan psychiczny jest istotny, ale to nie jest odpowiedź. Używanie go jako odpowiedzi bardziej przypomina wyjaśnienie pytania, a nie udzielenie na nie odpowiedzi. Chcę też logiki fabularnej opartej na tym, co się dzieje.
Chociaż cały film można zinterpretować jako złudzenie, jest to złudzenie, które samo w sobie ma sens w swojej wewnętrznej logice. Możesz wyjaśnić zakończenie tej wewnętrznej logiki, ale jednocześnie możesz powiedzieć, że to wszystko jest fikcyjne (jak większość filmów), jak to sobie wyobraża Donnie.
#3
+11
Mnementh
2011-12-02 01:20:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Film przedstawia alternatywną oś czasu, która odbiega od rzeczywistej osi czasu. Donnie Darko powinien był zginąć na początku, ale uniknął tego, ponieważ został zwabiony przez Franka. Film opowiada o tym, jak Donnie Darko poznaje teorię alternatywnych linii czasu.

Pod koniec przekierowana oś czasu zaczyna się zapadać, a świat zostaje zniszczony, jak powiedział Frank. Następnie wracamy do punktu podziału na prawdziwą linię czasu, w której Donnie umiera. Ach tak, a Donnie Darko wysyła tajemniczy silnik odrzutowy (nikt nie wie, skąd pochodzi) z przekierowanej osi czasu do punktu podziału. :-)

#4
+10
matt_black
2012-12-25 03:32:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Kluczowym elementem, którego pomijają niektóre inne odpowiedzi, jest to, że Donnie dokonuje wyboru , kiedy odkrywa, jak naprawdę działa cały alternatywny wszechświat i dziwne rzeczy na osi czasu.

Na osi czasu, która zajmuje większość filmu, jego działania i wybory prowadzą do śmierci kogoś, kogo kocha (nie jest to wyłącznie jego wina, ale nie wydarzyłoby się, gdyby dokonał innego wyboru). Ale książka Roberty Sparrow nauczyła go, że może zmienić tę linię czasu, więc wybiera alternatywę, w której umiera, ale jego dziewczyna przeżywa.

A więc kluczem do interpretacji tego, co się dzieje, jest to, że w jakiś sposób odkupieńcze poświęcenie się. Tak przynajmniej wygląda uczucie .

Jakie to „uczucie” komu? Tobie?
@ShaneFinneran tak. To była moja reakcja. Nie spodziewam się, że wszyscy się nim podzielą, ale kiedy już się o tym dowiemy, łatwo dostrzec jego słuszność. Zobaczmy, co myślą inni.
#5
+4
GreenBear
2016-04-03 02:14:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wydaje się, że film opowiada następującą historię:

Pierwotnie istniał tylko jeden Wszechświat - Wszechświat Podstawowy, w którym żyła cała ludzkość.

W pewnym momencie „Incydent” miał miejsce, kiedy struktura czwartego wymiaru została uszkodzona i powstał Wszechświat Styczny. W filmie nie ma żadnych wskazówek, kiedy ten incydent się wydarzył. Mogło się to wydarzyć na początku filmu lub w niektórych punkt przed wydarzeniami, od których zaczyna się film.

W miarę czytania Księgi, Wszechświat Styczny jest wysoce niestabilny i może podtrzymywać życie nie dłużej niż kilka tygodni. Najwyraźniej cała ludzkość ze Wszechświata Pierwotnego nie wiedziała uwięziony we Wszechświecie Stycznym. Po wygaśnięciu Wszechświata Stycznego zapadnie się on sam, tworząc czarną dziurę z Wszechświatem Pierwotnym, niszcząc w ten sposób całą ludzkość.

Według Księgi, po tym, jak Wszechświat Styczny się pojawił, może pojawić się Artefakt.W filmie Artefakt był silnikiem odrzutowym przybył z Wszechświata Podstawowego do Wszechświata Stycznego przez portal (bramę) w Wirze Stycznym.

Donnie Darko, obecnie we Wszechświecie Stycznym, został wybrany na Żyjącego Odbiorcę z zadaniem „poprowadzenia Artefakt na miejsce przed podróżą do Wszechświata Pierwotnego ”. Donnie musi wykonać to zadanie, zanim Wszechświat Styczny wygaśnie. Jeśli tego nie zrobi, cała ludzkość zostanie zniszczona, gdy upadnie Wszechświat Styczny. Jako żyjący odbiorca, Donnie jest obdarzony mocami czwartego wymiaru, z których najważniejszą jest możliwość tworzenia portali czasu (tuneli czasoprzestrzennych) - bram między wszechświatami, które działają jak wehikuł czasu.

Donnie nie jest tego świadomy o swoim zadaniu i swoich umiejętnościach, a on odkrywa je w miarę postępów w filmie.

Ludzie, którzy mieszkają wokół Donniego, pracują jako Manipulated Living, nieświadomie pomagając Donnie'emu na różne sposoby w jego zadaniu przywrócenia Artefaktu do Wszechświata Pierwotnego .

Ponadto Donnie ma wizje Franka, które również dostarczają pewnych wskazówek. W filmie Frank jest chłopakiem Elżbiety, siostry Donniego, która zrobiła sobie kostium królika na Halloween. To, co Donnie widzi w swoich wizjach, nie jest działaniem faktycznego Franka, który wrócił podczas jakiejś podróży w czasie, ale raczej halucynacjami, które pojawiają się z powodu zdolności przewidywania Donniego jako Żyjącego Odbiorcy. Jak czyta się Księgę, Żywy Odbiornik często dręczy przerażające sny, wizje i halucynacje słuchowe podczas pobytu w Stycznym Wszechświecie.

Dziewczyna Donniego, Gretchen, i sam Frank nieświadomie pracują jako Manipulowani Umarli. Ich zadaniem jest stworzenie pułapki zapewniającej bezpieczeństwo, która nie pozostawi Donnie'emu innego wyboru, jak tylko zwrócić artefakt, a tym samym uratować całą ludzkość.

Po zabiciu Gretchen we Wszechświecie Stycznym Donnie zdaje sobie sprawę, że jest tylko jeden sposób żeby ją uratować. W tym czasie zdał sobie sprawę ze swojego zadania i swoich możliwości. Donnie tworzy portal czasowy (tunel czasoprzestrzenny) między wszechświatami, przez który silnik odrzutowy powraca do wszechświata pierwotnego, a cała ludzkość zostaje przeniesiona z powrotem ze wszechświata stycznego do wszechświata pierwotnego, tuż przed upadkiem wszechświata stycznego.

Tuż przed podróżą Donnie ze Wszechświata Stycznego mówi: „Wracam do domu” i śmieje się. Następnie w liście do Roberty Sparrow pisze: „Mam nadzieję, że kiedy świat dobiegnie końca, będę mógł odetchnąć z ulgą, bo będzie tak wiele rzeczy, na które czekamy”. Potem widzimy, jak Donnie śmieje się w swoim łóżku w swoim domu. Był więc zadowolony, że wykonał swoje zadanie i ocalił ludzkość. Potem spokojnie odwraca się na bok, uśmiechając się. Sugeruje to, że Donnie nie spodziewał się, że silnik odrzutowy zderzy się z nim w Wszechświecie Pierwotnym, spodziewał się żyć dalej, a zatem jego czyn nie był poświęceniem.

Co do wszystkich innych ludzi, jak czytamy w Księdze: „kiedy Manipulowani budzą się z podróży do Wszechświata Stycznego, często prześladują ich doświadczenia z ich snów. Większość z nich nie będzie pamiętać. Ci, którzy pamiętają Podróż często ogarnia głęboki wyrzut sumienia z powodu żałosnych czynów… ”

Z tą historią wiąże się wiele logicznych problemów. Gretchen i Frank zostają zabici we Wszechświecie Stycznym, a następnie zostają przeniesieni w czasie do Wszechświata Podstawowego wraz ze wszystkimi innymi ludźmi. Jak ponownie stają się żywymi we Wszechświecie Pierwotnym? Technicznie rzecz biorąc, Donnie nie zwrócił Artefaktu do Wszechświata Podstawowego, ale zamiast tego wysłał tam silnik odrzutowy z innego samolotu. Nie było potrzeby zabijania Franka. Czy Wszechświat Podstawowy staje się pusty, gdy tworzony jest Wszechświat Styczny, czy wszystko jest przenoszone z jednego Wszechświata do drugiego, czy tylko ludzie są przenoszeni i dlaczego? Et cetera ...

Moim zdaniem - bardzo nielogiczna historia i przereklamowany film.

#6
+2
John
2016-10-27 11:19:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Film ma dwa widoki:

  1. Schizofrenia
  2. Wszechświat styczny

ref: Donnie Darko Wyjaśnienie

Ostatnia scena filmu pokazuje ludzi budzących się ze snem o tym, co wydarzyło się we Wszechświecie Stycznym.

  • Terapeuta budzi się ze snem o Wszechświecie Stycznym i jej doświadczeniach.

  • Pokazano, że Jim Cunningham płacze, ponieważ zdał sobie sprawę z tego, co robi, i doświadczył aresztowania oraz oskarżenie w Tangent Universe.

  • Mama Donniego jest w szoku. Pamięta, jak była w samolocie, który rozbija się z nią i jej córką. Pamięta również awarię silnika odrzutowego i Donnie uciekający przed zgubą we śnie.

  • Frank budzi się z bólem w oku, marzeniem o postrzeleniu w oko.

  • Gretchen, która przechodzi obok domu Donniego, pyta dzieciaka, co się stało. Dzieciak odpowiada, że ​​Donnie został zmiażdżony przez silnik odrzutowy. Gretchen też miała sen i macha znajomo do mamy Donniego. Jego mama macha z powrotem.

Jest to wystarczająco jasne, że to nie jest schizofrenia. Ponieważ Donnie nie żyje w tym momencie.

Pozostaje nam opcja 2 - Wszechświat styczny

Donnie kończy się w epicentrum niestabilnej stycznej Wszechświat i odgrywa rolę Żyjącego Odbiorcy. Używa swoich dodatkowych mocy, aby przywrócić Artefakt (Silnik Odrzutowy) z powrotem do Wszechświata Podstawowego.

#7
  0
Lewis
2018-07-25 15:57:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Krój filmu reżysera Richarda Kelly'ego dodaje około 20 minut więcej materiału filmowego i wyjaśnia interpretację reżysera, chociaż twierdzi, że nie należy tego traktować wyłącznie jako kanonu. Osobiście wolę niejednoznaczność oryginału.

Nowy materiał filmowy zawiera sceny skupiające się na fikcyjnej książce Filozofia podróży w czasie , napisanej przez Robertę Sparrow. W tym wyjaśniono, że czasami styczne wszechświaty (TU) są czasami tworzone z pierwotnego wszechświata (PU). Te jednostki tłumaczeniowe są [...] wysoce niestabilne, utrzymując się nie dłużej niż kilka tygodni. W końcu zapadnie się w siebie, tworząc czarną dziurę we Wszechświecie Pierwotnym, zdolną do zniszczenia wszelkiego istnienia.

Następnie książka wyjaśnia również, że wybiera się Żyjącego Odbiornika, Donnie Darko, i obdarza go ” supermoce siły (tak potrafił wbić siekierę w posąg), telekinezę i przeczucia. Jest też zmanipulowany trup, czyli wszyscy, którzy zginą w TU, którzy mają mu pomóc, najważniejszym z nich jest Frank. Istnieje również Manipulowane Życie, które nie są szczególnie dobrze omówione, ale w zasadzie wydaje się, że działają w taki sam sposób, jak Manipulowani Umarli, więc jaka jest różnica? Nie wiem Również to, kto nimi manipuluje, jest niejednoznaczne, ale możemy założyć, że jest to ta sama istota, która wybrała Donniego Darko.

Ostatnim elementem układanki jest Artefakt, który w tej JT to silnik odrzutowy. Zadaniem Żyjącego Odbiorcy jest zwrócenie go do PU, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się TU i ewentualnemu apokaliptycznemu upadkowi. Dlaczego należy go zwrócić? kto wie.

Tak więc pod koniec filmu, gdy jednostka tłumacząca się rozpada, tworzy wir czasowy, który wraca do jej powstania. Gdy matka i siostra Donniego przelatują nad wirnikiem jak wir, Donnie używa swojej telekinezy, aby wyrwać silnik z samolotu i wysłać go z powrotem do PU przez wir. Donnie nie tylko zdaje sobie teraz sprawę, że musi to zrobić, ale także biorąc pod uwagę wydarzenia prowadzące do tego momentu (szczególnie zgony), ma nadzieję, że bez niego sprawy potoczą się inaczej w PU z lepszym wynikiem, stąd dlaczego z powrotem w PU on pozostaje w łóżku ze śmiechem. Jak powiedziała wcześniej Gretchen w filmie A co by było, gdybyś mógł cofnąć się w czasie i wziąć te godziny bólu i ciemności i zastąpić je czymś lepszym? Reszta obsady wydaje się mieć wspomnienia TU i wydarzenia, które się wydarzyły, prawdopodobnie nawiązuje do fragmentu listu Donniego do Roberty Mogę tylko mieć nadzieję, że odpowiedzi przyjdą do mnie w moich snach . Jednak może to być mniejszy wybór ze strony Donniego, ponieważ książka wspomina również o pułapce na zapewnienie, co oznacza, że ​​być może jako Manipulated Dead Frank i Grethen celowo tworzą serię wydarzeń, aby zmusić Donniego do zniszczenia TU.

Kelly zamieścił wiele z tych dodatkowych informacji ze strony internetowej filmu, a lepsze wyjaśnienie można znaleźć pod adresem https://www.salon.com/2004/07/23/darko/To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...