Pytanie:
Czy Hayao Miyazaki nakręcił jakiś film bez motywu środowiskowego?
Mnementh
2011-12-01 04:38:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

We wszystkich filmach, które znam z daleka od Miyazaki, jednym z tematów jest interakcja między ludźmi a środowiskiem naturalnym. Czy nakręcił jakieś filmy bez tego tematu?

Cztery odpowiedzi:
#1
+17
Pubby
2011-12-01 04:58:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie przypominam sobie, aby Usługa dostawy Kiki miała wiele motywów środowiskowych.

Z Wikipedii:

Według Miyazakiego film dotyka przepaści istniejącej między niezależnością a zależnością wśród japońskich nastolatek. Wykraczając daleko poza tematykę dorastania, praca dotyczy natury kreatywności i talentu oraz głównej trudności, z jaką każdy człowiek staje się sobą, czy to poprzez szczęście, ciężką pracę, czy pewność siebie: wewnętrzny film porusza te same pytania, co późniejszy Szept serca.

Dzięki. Widziałem Kiki, ale nie pamiętałem w procesie myślenia, że ​​filmy Miyazaki cały czas mają motywy środowiskowe. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Inna sprawa, cytowana część Wikipedii odnosi się do Whisper of the Heart. Świetny film, myślę, że powinienem go ponownie obejrzeć. :-)
@Mnementh Choć Whisper of the Heart był świetny, pamiętaj, że został napisany tylko przez Miyazaki, reżyserem jest Yoshifumi Kondo.
Tak, wiem, jeden z nielicznych dobrze znanych filmów Ghibli niepochodzących od Miyazakiego. To, że powinienem ponownie obejrzeć ten film, nie było związane z moim pytaniem. :-)
#2
+12
Itay Moav -Malimovka
2011-12-08 08:14:13 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Uważam, że Porco Rosso nie miał agendy środowiskowej, chociaż to, jak maluje Morze Śródziemne, sprawia, że ​​chcę tam wrócić.

Myślę, że nigdy nie widziałem Porco Rosso. Może powinienem wypełnić tę dziurę.
@Mnementh Absolutnie. Moim zdaniem jeden z jego najlepszych. Piękna mieszanka powagi i komedii.
#3
+10
going
2011-12-09 07:44:06 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Inne filmy, które bym nie miały, nie mają tematu środowiskowego jako głównego tematu:

Osobiście wszystkie powyższe są najwyższej jakości, z wyjątkiem The Cat Returns. Animacja nie jest tej samej jakości co pierwszy film, a historia wydaje się pospieszna i ciasna. Zakończenie jest po prostu bla.
Może to być Ruchomy zamek Hauru, ale pozostałe dwa filmy pośrednio odnosiły się do tematów środowiskowych, takich jak pozostawanie w wiosce et
@pramodc84 - Zostajesz po stronie wioski? Nie jesteś pewien, czy to liczy się jako główny temat środowiska? Nawet Kiki została osadzona w ładnej nadmorskiej wiosce.
Spirited Away ma motyw środowiskowy (choć nie tak bardzo na pierwszym planie). Haku jest bogiem rzeki. Największą siłę rozwijającą postacie, jeśli współpracują ze sobą, Haku reprezentuje naturę i Sen reprezentuje ludzi. Pamiętam też, że mieszkańcy magicznego świata źle mówią o ludziach, ponieważ nie szanują natury. Totoro pokazuje, że ludzie i natura żyją w harmonii. Ruchomy zamek Hauru jest trudniejszy. Osobiście widzę tam temat środowiskowy, ponieważ inny świat zniszczony przez wojnę jest podobny do zniszczonego świata w Nausicaä. Ale to dyskusyjne.
@Mnementh - Twoje pytanie jest napisane niepoprawnie. Środowisko nie jest „tematem” tych filmów, nie jest też „głównym tematem”. Totoro pokazuje ludzi na ładnie wyglądającej farmie poza miastem. Ruchomy zamek Hauru wdrapuje się na wieś i ucieka, ma jedno odniesienie do rzeki Haku, ale jest bardziej subtelne niż bycie jednym z głównych tematów.
Masz rację. Powinienem to wyjaśnić.
Nitpick: gdzieś na początku „Szept serca”, kiedy Suzuki przychodzi ze sklepu spożywczego, jej mama pyta: „Czy dostałaś plastikową torebkę tylko na jedną butelkę mleka?” (lub coś podobnego).
#4
+1
Darth Locke
2017-11-03 09:56:30 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam zamiar przez chwilę grać w adwokata diabła. Często zakładamy, że gdy ktoś odnosi się do środowiska, mówimy tylko o naturze i ekosystemie, ale w rzeczywistości definicja środowiska jest znacznie bardziej daleko idąca ...

Definicja środowiska

1: okoliczności, przedmioty lub warunki, którymi się otaczamy 2 a: zespół czynników fizycznych, chemicznych i biotycznych (takich jak klimat, gleba, i żywe), które oddziałują na organizm lub społeczność ekologiczną i ostatecznie określają jej formę i przetrwanie b: zbiór warunków społecznych i kulturowych, które wpływają na życie jednostki lub społeczności 3: pozycja lub charakterystyczne położenie elementu lingwistycznego w sekwencji 4: interfejs komputera, z którego można wykonywać różne zadania środowisko programistyczne

https://www.merriam-webster.com/dictionary/

Mając to na uwadze, uważam, że wiele, jeśli nie wszystkie Studio Ghib Prace li dotyczą w rzeczywistości środowiska, ponieważ tam, gdzie istnieją postacie, często zachowują się jak ich własna postać lub że fabuła wielu filmów polega na zatrzymaniu zmiany miejsc, w których mieszkają bohaterowie / uratowaniu kogoś przed złą / tajną sytuacją, zwierzęta i / lub nadprzyrodzone istoty „podobne do zwierząt” są przyjaciółmi / towarzyszami, postaciami drugoplanowymi i antagonistami głównego bohatera i / lub mieszają naturę z maszynami stworzonymi przez człowieka, ponieważ maszyny są odbiciem jakiejś żywej istoty (latające maszyny, które wyglądają jak ptaki lub owady) lub istnieją maszyny istniejące w bardziej naturalnym krajobrazie (roboty na pływającej wyspie Laputa, samoloty wojenne na czystym niebie, na rześkich wodach itp.).

Tak więc w przypadku czegoś takiego jak Usługa dostawy Kiki , to prawda, że ​​nie mamy historii świadomej ekologicznie w tradycyjnym sensie, tak jak powiedzmy Księżniczka Mononake tak, ale Kiki jest postacią, która z początku jest podekscytowana naturą miasta / miasta , w którym się zamieszkuje - postrzega obecne istnienie jako coś pozytywnego. Ale pomiędzy złamaniem jej serca, chwilową utratą mocy a zagrożeniem ze strony Sterowca , maszyny, która może przekazywać sens technologii wojennej i może być postrzegana jako „walka”, może istnieć znany podtekst o sztuce tworzenia [maszyn] i zagrożeniach „środowiskowych”, jakie stwarzają, które występują również w takich dziełach jak The Wind Rises, Howl's Moving Castle, (pre-Ghibli) Naussica, czy teledysk On Twój Znak.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...