Pytanie:
Dlaczego Prowse został wybrany do roli Dartha Vadera?
kapa
2011-12-01 02:04:44 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wszyscy wiedzą, że David Prowse grał Dartha Vadera w starych odcinkach Gwiezdnych wojen. Był mistrzem podnoszenia ciężarów i kulturystą.

Czy ktoś wie, kto i dlaczego wybrał go do odgrywania tej ważnej roli?

image of David Prowse as Darth Vader

Trzy odpowiedzi:
#1
+31
kapa
2011-12-01 16:17:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W 1971 roku Stanley Kubrick obsadził go w roli Juliana, ochroniarza pana Aleksandra w filmie Mechaniczna pomarańcza. A kiedy tak wielki reżyser cię obsadza, to wielka rzecz. Więc jeśli chodzi o Gwiezdne Wojny, nie miał nawet przesłuchania, George Lucas chciał, żeby odegrał rolę.

David Prowse as Julian carrying Malcom McDowell
David Prowse jako Julian niosący Malcoma McDowella w mechanicznej pomarańczy

David Prowse mówi:

George Lucas zajmował się castingiem i słyszał pozytywne opinie o mojej pracy w Clockwork Orange i zapytał mnie wejść, co oczywiście zrobiłem, chociaż nikt nie wiedział, o czym był film!

Mówi się również, że George Lucas dał mu wybór, czy chce zagrać Chewbaccę, czy Dartha Vader.

Oczywiście, biorąc to pod uwagę, dwie role, które miał do wyboru, prawdopodobnie miały podobieństwa w tym, że w rzeczywistości nie wymagały wielkiego aktora, ponieważ byli dubbingowani i całkowicie przebrani. Mieli również podobieństwo do bycia niezwykle wysokimi. Można by wybaczyć myślenie, że wzrost mógł mieć więcej wspólnego z rzucaniem niż umiejętnościami aktorskimi.
#2
+14
iandotkelly
2011-12-01 02:33:28 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie wiem, kto go wybrał, prawdopodobnie połączenie reżysera castingu i Lucasa.

David Prowse był wysoki i imponujący, a plany filmowe, w których pojawia się ta postać, zostały nakręcone w Wielkiej Brytanii, i jest Anglikiem.

W latach 70. nakręcił serię krótkich „reklam” dotyczących bezpieczeństwa na drogach w Wielkiej Brytanii - był „człowiekiem Green Cross Code” - gdzie musiał nosić superbohatera kostium, stań wysoko, wykonuj wyraźne ruchy ciała i gesty, aby nauczyć dzieci przechodzenia przez ulicę. Być może ta rola, choć nie „poważna gra aktorska”, jak by ją postrzegali niektórzy ludzie, pokazała Lucasowi, że ma umiejętności, by pełnić rolę pozbawionego wyrazu Vadera.

Green Cross Code Man

Jeśli chodzi o Twoją „ważną rolę”, od samego początku było jasne, że zawsze planowali nadać bohaterowi inny głos. David Prowse ma regionalny akcent z zachodniego kraju, bardziej pasujący do rolnika niż galaktycznego władcy. Potrzebowali od niego kogoś z taką fizyczną obecnością, z pewnym doświadczeniem aktorskim, który nie byłby zbyt drogi.

Wiem, że Lucas miał zamiar dubbingować czyjś głos i zrobił to. Jednak w aktorstwie ruch i gesty są tak samo ważne jak głos. Jestem pewien, że w Wielkiej Brytanii było wielu wysokich i imponujących ludzi :).
@bazmegakapa - uczciwy punkt. Dodałem również do pytania główną inną rolę, jaką grał w brytyjskiej telewizji - która mogła przyciągnąć uwagę Lucasa.
Słyszałem, że Prowse w rzeczywistości nie wiedział, że zostanie dubbingowany, i był zaskoczony, gdy to odkrył. Nie pamiętam jednak miejsca, w którym to słyszałem, więc weź to z przymrużeniem oka.
@Beska Też to słyszałem i jestem pewien, że było to z wywiadu DP - ale nie mam wątpliwości, że Lucas nigdy nie zamierzał używać swojego głosu.
@Beska - Pamiętam z tego czasu historie, których Prowse nie był zadowolony z decyzji o dubowaniu głosem dla Vadera. Asketh, a Google poda: https://www.thesun.co.uk/archives/news/858204/star-wars-week-why-the-original-darth-vader-is-still-furious-with-george -lucas /
Dla tych, którzy nie wiedzą, czym jest „regionalny akcent zachodniego kraju”, pomyśl o Hagridzie z Harry'ego Pottera.
#3
+1
Ed999
2012-11-03 21:20:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Potrzebowali tylko wysokiego aktora.

Ponieważ jego twarzy nie było widać, za maską Vadera, a głos jego postaci byłby dubbingowany przez innego aktora, wystarczyło tylko wzrost.

Kilku aktorów miało doskonałe kwalifikacje do tej roli. Dave Prowse był dobrze znany w brytyjskim przemyśle filmowym ze względu na swoją rolę w filmie Stanleya Kubricka `` Mechaniczna pomarańcza '', który został w całości nakręcony w Anglii, oraz z roli człowieka Green Cross Code w telewizyjnych i kinowych reklamach o bezpieczeństwie na drogach. w imieniu Centralnego Urzędu Informacji, organu publicznego.

Brał udział w wielu kaskaderskich pracach w filmach i telewizji, w tym science fiction, mając rolę w „Doctor Who” w 1972 roku , jako Minotaur w serialu „The Time Monster”, w tej roli również nosił maskę i nie prowadził dialogów.

W rywalizacji był także wysoki na 7 stóp Richard Keil, który, także w 1977 roku zagrał w filmie Bonda „The Spy Who Loved Me”, który był kręcony w studiach w Anglii i w Egipcie. Keil zagrał „Szczęki”, niezwykle wysokiego zawodowego zabójcę, rolę, którą później powtórzył w drugim filmie o Bondzie „Moonraker” w 1979 roku. Ponownie, była to rola bez żadnego dialogu.

Można pamiętajcie również o Peterze Mayhew, który zagrał w „Gwiezdnych wojnach” jako Chewbacca, który miał również wymagane cechy wzrostu i zdolność do działania, mimo że był całkowicie ukryty w kostiumie i masce.

A więc, obsada Dave'a Prowse'a w roli Dartha Vadera nie była całkowicie zapomniana. Byli inni wysocy aktorzy nadający się do tej roli, którzy pracowali w Anglii w 1977 roku.

Przychodzi na myśl również Ted Cassidy, choć jego głos mógł być zbyt dobrze znany.


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...