Pytanie:
Dlaczego jest to „Wiąz” w „Koszmar z ulicy Wiązów”?
Mehper C. Palavuzlar
2011-12-06 15:11:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Co przedstawia Elm w A Nightmare on Elm Street? Czy Wiąz przedstawia coś złego w kontekście horroru?

Pięć odpowiedzi:
#1
+41
Gilles 'SO- stop being evil'
2011-12-08 03:24:21 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Ulica Wiązów to jedna z najpopularniejszych nazw ulic w Stanach Zjednoczonych. Jeśli wykluczysz liczby (ponieważ liczby w tytule są silnie kojarzone z posiadaniem kilku w serii, niezależnie od tego, czy są to ulice, czy filmy), najpopularniejsze nazwy to Park, Main, Oak, Pine, Maple, Cedar, Elm. Tak więc „Elm Street” ma charakter „ogólnej ulicy”.

W fikcji, Elm i Pine tradycyjnie dominowały nad innymi nazwami drzew, które są bardziej popularne w prawdziwym życiu . Park jest nawet wyżej, ale słowo „park” ma konotacje (natura, puste przestrzenie, tego typu rzeczy), których „wiąz” nie ma. Wskazuje to na Elm lub Pine jako ogólną nazwę ulicy dla filmu.

Również „Park” ma konotacje z Park Place w Monopoly i Park Avenue w Nowym Jorku, które nadają „Parkowi” bardziej ekskluzywny charakter, który nie wydaje się być jak tylko w pobliżu ulicy.
#2
+27
Stephan Muller
2011-12-06 15:24:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zawsze postrzegałem to jako bardzo ogólną nazwę podmiejską. Istnieje całkowita różnica w tonie i otoczeniu (na przykład) Koszmar na 5th Ave, Koszmar na Bronksie i koszmar na spokojnych przedmieściach.

O ile wiem, nie ma w tym nic głębszego i przypuszczam, że to po prostu pomaga nadać ton.

#3
+18
e-MEE
2011-12-06 16:58:36 UTC
view on stackexchange narkive permalink

strona wiki podaje, że być może studencki projekt filmowy z 1968 roku zrealizowany przez studentów Cravena z Clarkson University zainspirował te filmy. Film studencki parodiował współczesne horrory i został nakręcony przy Elm Street w Poczdamie w Nowym Jorku.

Nie jestem pewien, czy to prawda, czy nie, może to tylko ze względu na ton, jak powiedział Stephan Muller .

#4
+5
Damon Ohh
2013-11-16 11:18:31 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Oglądałem dziś wieczorem wideo z zabójstwa JFK, a ulica, na której to się stało, nazywała się Ulicą Wiązów, co może przywoływać wspomnienia ludzi, którzy żyli w tamtych czasach i tych, którzy śledzą historię. To może być sprytny sposób na reklamowanie tytułu filmu.

Rolling Stone, 30 października 2014 r., Cytuje Wesa Cravena: „Ulica Wiązów to nazwa ulicy biegnącej obok magazynu książek, gdzie zastrzelono Kennedy'ego. Dla mnie to tam kończył się niewinny świat”. Artykuł jest historią ustną (czyli fragmentami dłuższych wywiadów) i nie ma podanego kontekstu. Można przypuszczać, że JFK był jednym z powodów nadania nazwy. Uwaga: Craven miał 24 lata w listopadzie 1963 roku.
#5
+3
Jessica
2017-05-01 00:49:49 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Craven zdecydował się zrobić Koszmar z ulicy Wiązów po przeczytaniu serii artykułów LA Times o grupie nastoletnich imigrantów z Khmerów, którzy po przeprowadzce do USA z obozów dla uchodźców zmarli we śnie po cierpiących na niepokojące koszmary.

Były też eksperymenty paraliżu sennego przeprowadzone w latach siedemdziesiątych przez lekarza imieniem Ravenscroft, który mieszkał na Elm Street.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...