Pytanie:
Czy istnieje związek między IT a Ghostbusters?
sanpaco
2019-09-17 10:38:08 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Czy istnieje związek między potworem z IT a Gozerem the Gozerian z Ghostbusters (1984)? Oba są międzywymiarowymi, zmieniającymi kształt potworami, które przybierają kształt wszystkiego, o czym myśli ich ofiara.

Ale czy jest to tylko przypadkowe podobieństwo między dwiema historiami, czy też są one w jakiś sposób połączone? Z pewnością istnieją oczywiste różnice. Ale część mnie zastanawia się, czy oboje byli zainspirowani tą samą legendą, mitologią lub tradycją. Gdyby jedyne podobieństwo zmieniało kształt, prawdopodobnie nawet nie nawiązałbym połączenia, ale oboje są z innego wymiaru i obaj przyjmują formę tego, co jest w umyśle ich ofiar. To sprawia, że ​​zastanawiam się, czy istnieje głębszy związek.

(Może też być znaczące, że Ghostbusters i powieść dla IT ukazały się w tym samym czasie; 1984 i 1985).

Czy potwór z IT nie jest obcym, a nie międzywymiarowym potworem?
TK - to w pewnym sensie jedno i drugie; w powieści IT (i Żółw) istnieją między wszechświatami. Część IT przybyła do tego wszechświata i wylądowała na Ziemi za pośrednictwem meteorytu. „Rzeczywistość” Tego wciąż znajduje się w tym pustym miejscu - dlatego w książce jedynym sposobem, aby go naprawdę zabić, jest odprawienie rytuału Chud, w którym * wchodzisz * do tej innej sfery.
OP - możesz narysować wspólne aspekty kilku filmów / filmów / folkloru. Freddy Kruger to kolejny, o którym można powiedzieć, że ma podobne cechy. To dość powszechny trop.
* Kształt czegokolwiek obawia się ich ofiara *? Dotyczy to oczywiście IT, ale zdecydowanie * nie * dotyczy Ghostbusters. Gozer przybiera postać Stay Puft Marshmellow Man, obrazu, o którym Ray pomyślał specjalnie, ponieważ * nie * był to coś, czego każdy by się bał.
Gozer nie przybrał formy Stay Puft. Dzięki Rayowi Gozer zamanifestował Destruktor / Podróżnik jako Stay Puft
@NKCampbell Right - propagowałem tam błąd z OP. Gozer pojawił się jako bladoskóra dama w obcisłym trykocie z kolczastymi włosami - również nie do końca obraz strachu w mojej głowie ...
@DarrelHoffman słuszna uwaga, chciałem zmienić moje sformułowanie, aby powiedzieć, że przybiera formę tego, co jest w ich umysłach.
@TK-421 IT przyszedł z kosmosu, ale nie z kosmosu.
Dzięki @Phlegon_of_Tralles i sanpaco, nie czytałem książki, a IIRC film przedstawia go jako obcego, stąd moje pytanie.
Trzy odpowiedzi:
#1
+20
m1gp0z
2019-09-17 18:51:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Poszedłbym o krok dalej i powiedziałbym, że oba są przynajmniej częściowo zainspirowane H.P. Lovecrafta, którego Starsi Bogowie są strasznymi istotami, które mają prawdziwe formy, których ludzki umysł nie może pojąć. Rzeczywiście, patrzenie na te istoty czasami doprowadza ludzi do szaleństwa.

Punkt kontrastu. Gozer poprosił Pogromców Duchów o wybranie formy do walki, a Ray wybrał Marshmallow Man Stay Puft (ale nie udało mu się określić skali ani rozmiaru)

Z drugiej strony IT / Pennywise wybrał formę specjalnie w celu zwabienia strachu w jego ofiary, ponieważ dzięki temu były smaczniejsze po pożarciu. Łączy to fizyczny horror z psychologicznym strachem przed pożarciem żywcem.

Zarówno Gozer, jak i Pennywise można opisać jako jednego z H.P. Lovecrafta Eldritch Abominations, stworzenia, które nie przestrzegają praw fizyki i raczej mają wokół siebie wypaczającą rzeczywistość.

Zdecydowanie dostałem Lovecraftowskie wibracje od Ghostbuters, z tym wszystkim, co architekt konstruował ten budynek w określonym miejscu i z tajemniczymi geometriami w strukturze itp. To nie była duża część fabuły, ale zdecydowanie wydawała mi się Lovecraftowska .
Bardzo dobra rozmowa. Założę się, że masz rację co do tego, że oboje są połączeni z Lovecraftem. Nadal zastanawiam się, czy jest coś bardziej konkretnego. Może konkretny potwór Lovecrafta, który również zmienia się w to, o czym myślisz. Nie jestem wystarczająco zaznajomiony z jego pracą, żeby wiedzieć.
Yikes [Nyahlathotep] (https://en.wikipedia.org/wiki/Nyarlathotep) jest opisywany jako „przebranie istoty ludzkiej, zwykle wysokiego, szczupłego, radosnego mężczyzny. Ma„ tysiąc ”innych form, w większości te rzekomo szalenie przerażające "
Wierzę też, że w swojej książce opowiadań (Skeleton Crew) King wspomina o HPL jako wpływie - jeśli dobrze pamiętam, mówi o opowiadaniu „The Mist” z tej kolekcji. Nie mam więc wątpliwości, że wpłynął na to HPL - twoja analiza z niezrozumiałymi bytami doprowadzającymi ludzi do szaleństwa jest trafna.
#2
+7
BrettFromLA
2019-09-17 18:35:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zauważyłem, że Stephen King używa w swoich opowieściach popkultury, ale przekręca to, więc jest to przerażające. Kilka przykładów:

  • Christine = Herbie the Love Bug
  • Cujo = Old Yeller
  • W zwiastunie It Pennywise mówi „cześć”, używając słodkiego i rozbrajającego głosu Kubusia Puchatka.
  • W Needful Things , jest dwóch przyjaciół o imieniu Nettie i Wilma, którzy ostatecznie angażują się w makabryczną walkę na noże i zabijają się nawzajem. (Wilma i Nettie ... Wilma i Betty ... Flintstonowie! Nikt nie chce brać pod uwagę tych kochanych, zwariowanych kobiet z kreskówek, które brutalnie próbują się zamordować tasakami!)

Więc nie zdziwiłbym się, gdyby Stephen King nawiązał do zabawnego &, stosunkowo niewinnego Gozera z Ghostbusters . Jednak nie mam nic na to, aby to poprzeć (poza zwyczajem pana Kinga, który subtelnie zapożyczał się z popkultury i przekręcał ją, aby zaniepokoić publiczność).

Jestem prawie pewien, że film Simpsonowie pojawił się po Under the Dome (zarówno program telewizyjny, jak i książka).
King napisał pierwszy rozdział Under the Dome w latach 70-tych. Powiedziałbym, że połączenie Simpsons / UTD jest czysto przypadkowe.
Myślałbym, że Herbie the Love Bug to jest Christine, a nie Carrie.
@awells Z drugiej strony byłem w 100% pewien, że parodie filmu Simpsons Under The Dome
@JohnGordon Oczywiście o to mi chodziło! Dzięki, zmieniłem to.
@Blueriver the Simpsons został wydany w 2007 roku. Under the Dome został po raz pierwszy opublikowany w 2009 roku, ale koncepcja kopuły pochodzi z niepublikowanej pracy z 1972 roku. Po prostu nie widzę, jak można by parodiować drugie.
@awells Dzięki, usunę to.
@awells Dzięki za dane. Byłem pewien, że książka jest starsza. Mój błąd
@awells, [„All Flesh is Grass” Clifford D. Simak] (https://en.wikipedia.org/wiki/All_Flesh_is_Grass_ (powieść)) wyszedł w 1965 roku i miał całkiem ten sam podstawowy pomysł.
King napisał * It * w latach 1981-1985, a * Ghostbusters * ukazał się w 1984 roku. Trudno mi sobie wyobrazić, jak całkowicie przerobił głównego antagonistę książki tak daleko, tylko po to, by odtworzyć odniesienie do popkultury.
#3
-1
Ege Bayrak
2019-09-18 15:31:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W serii Dark Tower (napisanej również przez Stephena Kinga) napotkano stworzenie z gatunku, do którego należy Pennywise.

Nie czytałem ani nie oglądałem IT i natknąłem się na ten fakt, gdy Czytałem wiki Dark Tower po skończeniu książek.

Oto link, zawiera spoilery dotyczące serii Dark Tower. https://darktower.fandom.com/wiki/Dandelo

Seria Dark Tower jest fajna, ponieważ King powraca do innych części swoich poprzednich dzieł, tworząc swego rodzaju wspólny wszechświat. Być może otrzymujesz głosy negatywne, ponieważ Twoja odpowiedź nie odnosi się do Pogromców Duchów, jak na początku zadanego pytania. Widzę, że jesteś nowy i doceniasz Twój wkład, ale pomyślałem, że przekażę Ci informację zwrotną, dlaczego Twoja odpowiedź nie została pozytywnie odebrana. Witamy w społeczności!


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 4.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...