Pytanie:
Jakie znaczenie ma Mike Yanagita w Fargo?
magnattic
2011-12-07 08:02:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W filmie braci Coen Fargo (1996), detektyw Marge Gunderson zostaje wezwany i spotyka starego kolegę ze szkoły, Mike'a Yanagitę. Mówi jej, że jest owdowiały i próbuje ją poruszyć.

Później dowiaduje się, że skłamał, że jest żonaty i że tak naprawdę jest nieudanym życiem, mężczyzną, który mieszka z rodzicami i ma problemy psychologiczne.

Postać Mike'a Yanagity wydaje się być wątkiem pobocznym iw żaden sposób nie dodaje się do głównego wątku Fargo, porwania i wynikających z tego zbrodni.

Dlaczego więc bracia Coen włożyli tę postać? Czy wątek pomocniczy jest tylko po to, aby dać lepszy obraz jednej z głównych postaci, Marge? Czy ma to wyjaśniać morał filmu, który moim zdaniem brzmiał: „pieniądze nie dają szczęścia”? A może ta postać ma jakieś znaczenie w filmie, którego mi brakuje?

Celem wątków pobocznych, które nie mają żadnego znaczenia dla głównej fabuły, jest zwykle pomoc w przedstawianiu cech osobowości głównego bohatera fabuły, których niełatwo byłoby dopasować do głównej fabuły. Ta instancja jest właśnie do tego.
Siedem odpowiedzi:
#1
+83
Shawn Holmes
2011-12-07 11:52:09 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Podplot „Mike Yaganita” jest omawiany na stronie Subplot Scenwriting Tips, a komentator na blogu pisze: (Źródło: Kathleen A. Ryan)

Za każdym razem, gdy mój mąż i ja oglądamy FARGO (jesteśmy właścicielami DVD, & są wielkimi fanami Coen bros.), prowadzimy tę samą rozmowę o celu wątku, o którym wspominasz. Domyślam się jednak, że: Marge jest przedstawiana jako inteligentna policjantka; jednak potrafi być bardzo ufna i nieco naiwna w stosunku do natury ludzi. Kupiła historię Mike'a i była zszokowana, gdy dowiedziała się, że Mike kłamał (i tak przekonująco). To z kolei zmusza ją do powrotu do Jerry'ego (ponieważ może on też skłamał… a dowody wskazują na ten biznes). Bez tej sceny, co skłoniłoby Marge do ponownego przesłuchania Jerry'ego? Jej instynkty potwierdzają się, gdy „ucieka przed rozmową”. (Jestem emerytowanym policjantem i uwielbiam tę scenę).

Zostało to dokładniej wyjaśnione przez komentatora bloga Joshua Christopher Mills, który napisał:

Swoją drogą, świetny artykuł. Nie mógłbym nikogo winić za przeoczenie sensu wątku podrzędnego Mike'a Yanagity (wiem, że nie rozumiałem tego przez długi czas), więc myślę, że obserwacją, którą musimy wynieść z Fargo, jest być może jasność. Mimo że wątek pomocniczy ma konkretny, solidny i niezbędny cel, w końcu wprowadza w błąd wielu widzów, ponieważ wydaje się niepotrzebny. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, to stracić publiczność - na szczęście sceny z Mikiem Yanagitą są zabawne i dobrze napisane, co jest wyraźnym świadectwem umiejętności Coena - ale większość pisarzy nie jest braćmi Coen.

IMHO, analiza punktowa. Krótko mówiąc, postać / wątek pomocniczy istnieje po to, aby pokazać widzowi, że zbytnio ufa ludziom.

Tak naprawdę to jest * dokładnie * dlaczego uważam, że takie pytania nie powinny być zamykane automatycznie lub nawet szybko. (http://meta.movies.stackexchange.com/questions/53/yes-that-was-a-plot-hole-and/160#160) Wygląda na to, że może to być kiepski tekst, dziura w fabule, niespójność itp. mogą w rzeczywistości ukryć coś głębszego.
Czy w jednej z wielu podobieństw między filmem a serialem nie ma sceny w restauracji, w której jakaś kobieta z paciorkami oczu uderza Molly Solverson? Czy to urządzenie fabularne, które oświetla postać Molly? ([Ten wspaniały film autorstwa Arnau Orengo] (https://vimeo.com/155681064) około 2:25 kontrastuje te dwie sceny.)
aktualizacja - ta odpowiedź jest w dużej mierze obalona przez odpowiedź od Dana poniżej
#2
+26
Oliver_C
2012-08-25 15:55:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z wywiadu z Richardem Kelly (scenarzystą / reżyserem Donnie Darko):

Czy możesz wyjaśnić postać Cherity [Chen]?

Lubię ją nazywać swoim „Mike Yanagita”. Pamiętasz Mike'a Yanagitę z „Fargo?” W Radissonie uderza Frances McDormand. Mają dietetyczną colę w hotelu Radisson, a on podchodzi do niej.

Gdyby Coen Bros. nie mieli ostatecznego cięcia, dyrektor studia zażądałby, scena, bo to nie ma sensu, nie ma nic wspólnego z fabułą. Ale jeśli naprawdę zwrócisz uwagę na „Fargo”, ta scena jest naprawdę kluczowa dla postaci Frances McDormand, ponieważ kiedy dowiaduje się, że Mike Yanagita całkowicie kłamie, że umiera jego żona, była to kompletne kłamstwo, jest po prostu zszokowana, że ​​mogła zostać okłamana. Jest osobą godną zaufania, dlatego wraca do samochodu Williama H. ​​Macy'ego, aby ponownie go przesłuchać.

A więc scena Mike'a Yanagity jest właściwie naprawdę bardzo ważne na poziomie postaci. Na poziomie fabuły jest to zbędne i po prostu Coen Bros. jest po prostu dziwnym lub pobłażliwym sobie. Ale myślę, że to świetna, kluczowa scena ze względu na charakter i myślę, że prawdopodobnie też tak myśleli.

Używając tej metafory dla Cherity Chen, nie wnosi nic do fabuły w wszystko. Jest obca i zbędna, ale ta chwila, w której Donnie nosi nauszniki, nie mogłaby istnieć, gdyby nie Cherita Chen. To bardzo ważny moment dotyczący postaci.


Z wywiadu z Frances McDormand :

[The Coen Bros.] powiedzieli mi, że chcą rozwinąć postać Marge w innym kontekście, innym niż z jej mężem lub sprawą morderstwa. Każdy rozwój postaci - to dobrze . Więc kiedy wymyślili scenę Mike'a Yanagity - tak naprawdę nie zrozumiałem, dopóki nie zobaczyłem ukończonego filmu.

[...]

W tej scenie z Mikiem Yanagitą zdała sobie sprawę, że kłamie. To największa rzecz, jaką musi zaakceptować , ponieważ na końcu, kiedy mówi o chciwości i nie rozumie, dlaczego ci faceci zrobili to, co zrobili, to tylko ogólny stan Marge.

#3
+10
bill and louise
2013-10-24 11:47:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się z komentarzem, że przekonujące kłamstwo Mike'a wskazuje Marge, że Jerry też może kłamać, a więc drugi wywiad z Jerrym, w którym Jerry staje się coraz mniej przekonujący („Współpracuję tutaj”) pod uprzejmą Marge ale uporczywe pytania.

Ale myślę, że jest coś jeszcze. Rozważ kolejne sceny, w których przestępcy walą w telewizor i wykrzykują w nim przekleństwa, a następnie Marge i Norm spokojnie oglądają program, w którym owady przygotowują się do porodu, przechowując jedzenie, po którym następuje telefon od Mike'a. Następnego dnia postanawia udać się do Twin Cities, cztery godziny jazdy od Brainerd. Zwróć uwagę, jak zdziwiony jest Norm i zauważ, jak nie mówi mu o Mike'u. Czy naprawdę musi jechać do Twin Cities? Niezupełnie, policjant stanowy został zabity, policja stanowa zajęłaby się całym śledztwem. Ma zamiar zobaczyć Mike'a, którego znała i lubiła w liceum i którego może uważać za lepszego opiekuna dla niej i jej dziecka niż praktycznie bezrobotna Norma. Dochodzenie jest wygodnym zabezpieczeniem (i pokrywa koszty) podróży.

Oczywiście, kiedy tam dociera, zdaje sobie sprawę, że coś jest nie tak z Mikiem, przerywa spotkanie i następnego ranka dzwoni do swojej przyjaciółki z Twin Cities, aby się dowiedzieć. Jest zaskoczona, gdy odkrywa, że ​​wszystko, co powiedział Mike, było kłamstwem, a on ogólnie jest bałaganem. Co prowadzi ją z powrotem do Jerry'ego, który jest jeszcze bardziej w bałaganie.

Pod koniec filmu, ponownie oglądając telewizję w łóżku, Marge dowiaduje się, że Norm sprzedał obraz Poczcie, więc trochę pieniędzy dojechać. Dlatego Marge uważa, że ​​radzą sobie całkiem nieźle (być może wcześniej tego nie czuła). Tak więc punkt wątku pobocznego - lepiej postępować zgodnie z prawem, niż ulegać pokusie obejścia prawa - odzwierciedla sedno głównego wątku, który jest tym samym punktem przesadzonym przez całkowitą głupotę przestępców i rozmiar i przemoc ich zbrodni.

#4
+7
Dan
2014-08-08 02:14:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nie sądzę, że podplot Mike'a Yanagity w ogóle przyspiesza fabułę. Niektóre z powyższych rzeczy nie sumują się.

To, co sprowadza Marge z powrotem do salonu samochodowego, to nie ponowne podejrzenie co do Jerry'ego, ale fakt, że z akt wynika, że ​​sprawcy nazywali się Shep Proudfoot, który pracuje tam. Kiedy wraca do Jerry'ego, wydaje się równie łatwowierna jak zawsze, ale zwraca uwagę, że to „niezły zbieg okoliczności”, że nazwali Shep. Dopiero gdy Jerry opiera się jej pytaniom, a potem ucieka przed rozmową, zdaje sobie sprawę, że jest powiązany z przestępstwami.

Nie widzę żadnych oznak, że Marge jest niezadowolona ze swojego związku z Normem. Może wydawać się nam mniej niż atrakcyjny, ale przez cały film oboje wydają się całkowicie kochający - i oboje wydają się szczęśliwi, że ich rodzina powiększyła się w ciągu dwóch miesięcy. To prawda, że ​​pochlebia jej telefon Mike'a, ale natychmiast go wyłącza, gdy siada obok niej w budce w Radissonie.

Myślę, że odcinek Mike'a Yanagity funkcjonuje tematycznie. Myślę o tylnej szybie, gdzie różne pary, na które patrzy Jeff (James Stewart), są wariacjami na temat jego związku z Lisą (Grace Kelly). Podobnie inne postacie w Fargo przedstawiają rodzinne niepowodzenia - żałosnego Jerry'ego, który w końcu poświęca żonę i teścia i zostawia syna bez rodziców; komiczni mordercy, którzy znają się tylko na seksie z prostytutkami; i smutne, chore rodzinne fantazje Mike'a Yanagity.

Witamy na stronie, Dan! Bardzo ciekawa teoria, myślę, że będę musiał kiedyś ponownie obejrzeć film, żeby sprawdzić, czy wytrzyma. Moja pamięć o dokładnych wydarzeniach jest trochę niewyraźna.
+1 Super! Dodam tylko, że temat „ciesz się tym, co masz” pojawia się wcześnie, kiedy Jerry po raz pierwszy spotyka porywaczy i są zdezorientowani, dlaczego chce zepsuć sobie życie. Są też oznaki, że Marge rozważa zdradę ... nie mówi mężowi o spotkaniu z Mikiem, a także "ładuje się" na spotkanie ... ale w przeciwieństwie do Jerry'ego szybko zdaje sobie sprawę, że to byłby ogromny błąd
#5
+5
Marie
2012-07-02 00:51:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że jest trochę bardziej Columbo niż Mason (i akurat do niej dotarłem, ponieważ też mam kopię). Myślę, że jest zaszczycona, kiedy dzwoni do niej Mike, ponieważ wybiera się na wycieczkę z boku, by spotkać się z nim w interesach w Twin Cities, a kiedy idzie do baru, żeby spotkać się z nim na lunch, stara się wyprostować swoje ubranie ( najbardziej kobieca i najładniejsza garderoba, którą nosi w całym filmie) i wygładza włosy. Jest oczywiście szczęśliwa, że ​​go widzi i oddzwoniła do niego, aby umówić się na randkę, gdy otrzymała informacje o restrykcjach od personelu hotelu.

Chociaż jej mąż Norm jest słodki i uważny, wydaje się trochę nudny i ma 6 lat. w siódmym miesiącu ciąży Marge może również potrzebować małej weryfikacji. Ale jest wystarczająco szybka, aby wychwycić niepewność Mike'a i porozmawiać ze swoją dziewczyną, aby odkryć prawdę.

Myślę, że to, co prowadzi ją do biura Jerry'ego, to po prostu pytanie uzupełniające na pytania dotyczące tablic dealera. Samochód musiał zostać skradziony z salonu.

Ale w końcu złapała swojego mężczyznę!

#6
+3
Bill Zimmerman
2014-08-31 20:32:45 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Zgadzam się z Danem. Scena ma charakter tematyczny. Ale powiedziałbym, że jest to podsumowanie tematu opowieści. Jest o człowieku (Mike), który kłamie na temat swojej żony (tak jak Jerry kłamie o miejscu pobytu własnej żony), kłamie na temat swoich dochodów (Mike udaje inżyniera w Honeywell, Jerry kłamie o swoich dochodach z pożyczki, którą prośba) i próbuje zbliżyć się do autorytetu i zostaje odrzucony (Mike próbuje zbliżyć się do Marge, a ona go odpycha, Jerry próbuje zbliżyć się do Wade'a z jego umową parkingową i zostaje odrzucony). W końcu kłamstwa zostają ujawnione. Mike zostaje zdemaskowany jako oszust, a Jerry zostaje zdemaskowany, bez spodni, w pokoju motelowym. Ilekroć patrzysz na wątek poboczny, poszukaj lustrzanego odbicia motywu w nim zawartego. Nie twierdzę, że nie robi to również innych rzeczy, ale element tematyczny ma kluczowe znaczenie dla zachowania tempa historii.

#7
+1
ghostship 85
2014-10-21 05:52:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że wszyscy ludzie są do pewnego stopnia dziwni. Wszyscy też jesteśmy spokrewnieni. Myślę, że powyższa analiza jest w większości poprawna. Nigdy na to nie patrzyłem ani o tym nie myślałem. Pomyślałem, że Minnesota, gęsto zaludniona przez Skandynawów, była obserwowana przez braci Coen przez całe dzieciństwo. Mieszkając w Minneapolis i będąc w większości z krwi Wikingów, pomyślałem, że reżyserzy zwracają uwagę na podobieństwa między Azjatami i Skandynawami.

To wydaje się w połowie komentarzem do innych postów, a w połowie odpowiedzią na nie. Czy możesz trochę zaostrzyć?


To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...