Pytanie:
Jak ewoluują różnice między replikantami a Deckardem w Blade Runnerze?
phwd
2011-12-02 12:52:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W Blade Runner wykrywanie replikacji odbywa się poprzez zdolność / niezdolność podmiotu do okazywania zaawansowanych emocji. Ale na początku filmu Deckard zaczyna się tak samo pozbawiony emocji, jak replikanci.

W jaki sposób różnice między Deckardem a replikantami (w szczególności Royem i Rachel) postępują w całym filmie?

Trzy odpowiedzi:
#1
+24
Mormegil
2011-12-02 20:35:48 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właściwie film jest dość niejednoznaczny, czy Deckard jest rzeczywiście człowiekiem, czy replikantem, Ridley Scott uważa go za replikanta, a Harrison Ford uważa, że ​​jest człowiekiem. Chociaż Deckard pokazuje coraz więcej emocji w trakcie trwania filmu, to samo dotyczy innych replikantów.

Niejednoznacznością jest IMHO, istotnie ważna część celu filmu (i oryginalnej powieści ) - jaka jest różnica między ludźmi a maszynami. I (stały motyw w pracach PKDick) jak możesz być pewien, że ty jesteś w rzeczywistości człowiekiem, a nie maszyną?

Zobacz także: Deckard: człowiek czy replikacja?

Nie tylko to, ale Hampton Fancher (główny autor zarówno _Blade Runner_, jak i _Blade Runner 2049_) [uważa, że ​​Deckard nie jest replikantem] (https://scifi.stackexchange.com/a/171553/21267).
#2
+12
iandotkelly
2011-12-02 20:45:53 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Powieść jest mniej subtelna, jeśli chodzi o postawienie pytania o to, kto jest androidem, czy nie. W powieści Deckard udaje się na emeryturę androida, który dzwoni do pomocy, zanim zostanie zabity. Policjanci, którzy się pojawiają, pochodzą z „cieni”, z których prawie wszystkie są androidami żyjącymi pod osłonami. Deckard ucieka z łowcą ostrzy, który pracuje z fałszywym wydziałem policji, który nie zdawał sobie sprawy, że pracuje z androidami, a może nawet „przechodził na emeryturę”. Deckard i drugi łowca ostrzy debatują, kto jest androidem, a kto człowiekiem i kto powinien przejść „test”. Co więcej, obaj mają różne testy, których używają. Powieść wprowadziła już Rachel, androida, która uważała się za siostrzenicę Tyrrela, do położenia ziemi pod androidy, które nie wiedzą, że nie są ludźmi. Ponadto w całej książce znajduje się główny wątek fabularny dotyczący jego elektrycznej owcy i tego, czy brakowało mu empatii, gdy nie kupił prawdziwego zwierzaka.

Film nie zawiera wielu elementów fabuły z powieści, ale subtelniej wprowadza pytanie, czy Decker jest androidem, czy nie. Pozostawia widzowi wiele bardziej otwartych pytań i w rezultacie jest doskonałą, ale inną historią.

#3
+7
Mnementh
2011-12-02 19:15:43 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że to musi załatwić książkę, film się dostosowuje. W Czy Androidy marzą o elektrycznych owcach? wszyscy ludzie są trochę jak zombie, chcą tylko odejść od ziemi lub wyznać dziwną religię, tak jak robi to żona Deckardów. W scenie w książce inny Blade Runner podejrzewa, że ​​Deckard jest replikatorem i przeprowadza z nim test. Myślę, że Philip K. Dick chciał pokazać, że różnica między ludźmi a maszynami nie jest tak duża, jak nam się wydaje.

W filmie Ridley Scott wydaje się mieć nieco inny punkt widzenia. Dla mnie film mówił, że androidy są zdolne do tych samych emocji i empatii, co ludzie, jeśli to rozwijają (tak mówi teoria, że ​​ludzkość jest rozwinięta). Deckard, podobnie jak Rachel i Roy, czyni postęp w kierunku ludzkości, chociaż obierają różne kierunki.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...