Pytanie:
Co dokładnie mówi przepowiednia w sadze Gwiezdnych wojen?
MikeKeepsOnShine
2016-01-25 17:05:25 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W prequelowej trylogii sagi Gwiezdne Wojny Anakin Skywalker jest uważany za wybranego w odniesieniu do proroctwa.

Za każdym razem, gdy słyszałem, jak Jedi mówi o przepowiedni (Yoda , Qui-Gon itp.), Powiedzieli, że będzie taki, który przyniesie równowagę w sile , niszcząc Sithów, ale ostatnia część dotycząca Sithów nie zawsze jest wspominana. Czy Jedi mógł dodać odniesienie do Sithów, biorąc to za pewnik?

(Yoda mówi Mace'owi Windu w odcinku III, że przepowiednia może zostać źle zrozumiana).

Jeśli przepowiednia mówi tylko, że wybrany przyniesie równowagę w sile, ani Anakin, ani Luke nie są wybranymi , ponieważ siła ma dwie strony, Jedi i Sith, a na końcu Epizodu VI Luke (jak mówi Yoda przed śmiercią) jest ostatnim Jedi, a jeśli Jedi wciąż żyją, nie ma równowagi w sile.

Wiem, że brzmi to jak przemówienie „oparte na opiniach”, ale to Myśl budzi myślenie o prawdziwej treści proroctwa.

Więc co dokładnie mówi przepowiednia?

Podobno mówi, że * dziecko urodzi się z Mocy i przyniesie mu równowagę * i prawdopodobnie Anakin * przywróci * równowagę Mortisowi, kiedy będzie w stanie kontrolować zarówno Córkę, jak i Syna, którzy są zasadniczo antropomorficzną reprezentacją Odpowiednio jasne i ciemne strony (patrz http://starwars.wikia.com/wiki/Overlords). ** Ponadto: ** Ponieważ trening Luke'a nie jest tak naprawdę zakończony, dopóki nie zmierzy się ponownie z Vaderem (Yoda tak mówi), kiedy Vader zabije ostatniego Sitha i sam umrze, Sithów już nie ma, a Luke nie jest * jeszcze * Jedi : zawsze chodzi o ** dokładne słowa ** z tymi przepowiedniami.
Powiązane z Sci-Fi & Fantasy SE: http://www.scifi.stackexchange.com/questions/43579/missing-text-of-the-prophecy-of-the-chosen-one
Ponadto Jedi i Sith to tylko dwa z wielu typów użytkowników siły. Opierając się na TFA, wszyscy uważają Sithów za całkowicie martwych. Mówiąc konkretnie, nawet wiedząc, że Cry-lo jest wokół innych postaci, mówią, że Sithów nie ma.
Anakin * wprowadził * równowagę Mocy: dwóch Sithów (Cesarz / Vader), dwóch Jedi (Ben / Yoda). 2 = 2 ... zbalansowane!
Dziesięć odpowiedzi:
#1
+15
Daniel
2016-09-11 13:01:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Aby odpowiedzieć bezpośrednio na twoje ostatnie pytanie:

Nie wiem, jakie dokładnie były słowa z pierwotnego proroctwa. Nie sądzę, żeby ktokolwiek to robił, ponieważ nie są one zawarte w żadnym materiale kanonicznym (o którym wiem).

Istnieją pewne źródła niekanoniczne, które mówią o proroctwie, ale nie tylko są one oficjalnie klasyfikowane jako materiał „legendarny”, nie jest jasne, nawet w tych źródłach, czy opowiadane proroctwo jest oryginalne proroctwo lub po prostu powtórzenie (i być może reinterpretacja) tego, czym było pierwotne proroctwo. Dla celów tej dyskusji działa równie dobrze i można bezpiecznie założyć, że oryginalne słowa zaginęły we mgle czasu, a tylko ogólna idea przetrwała do czasów Anakina.

Korzeń twojego zamieszanie

To powiedziawszy, twoje większe pytanie ujawnia wiele nieporozumień dotyczących przepowiedni i szerszej historii Gwiezdnych Wojen. Czuję, że zadajesz niewłaściwe pytanie, ponieważ zaczynasz od złych założeń. Po wyjaśnieniu niektórych z tych nieporozumień, myślę, że odkryjesz, że większość twoich obaw i nieporozumień straci na znaczeniu.

Problem w tym, że twoje rozumienie samej Mocy i proroctwa, tylko w kontekście filmów, jest błędne - ale nie obrażaj się, są bardzo powszechne nieporozumienia. Właśnie dlatego poświęcam czas na napisanie tego długiego wyjaśnienia: odłożyć wszystkie te nieporozumienia raz na zawsze, dla wszystkich wielu ludzi którzy są zdezorientowani lub wprost mylą się w swoim rozumieniu.

Jaka jest Moc?

Moc nie składa się z dwóch stron. To nie jest wykonane z Jedi i Sithów. To nie jest zrobione z ciemności i światła. „Jedi and Sith”, „Light and Dark” to idee i koncepcje, a są to pomysły i koncepcje stworzone przez rzesze Użytkowników Mocy na przestrzeni tysiącleci, aby opisać jak myślą o Mocy, jej użytkownikach lub o pewnych działaniach, dostrzegają , lub też o niej myślą.

Moc po prostu jest . To siła natury (dosłownie). „Dobro” i „zło” to wynalazki ludzi (lub innego gatunku). Są to etykiety przypisywane działaniom jednostek , oparte na moralności osobistej lub kulturowej. W istocie mogą być względne, mogą różnić się w zależności od osoby, mogą zmieniać się z czasem i kontekstem oraz mogą być ogólnie niejednoznaczne.

Co składa się na Moc? Czy Moc ma „boki”?

Moc nie składa się bardziej z „dobra” i „zła” niż kamień. Tylko świadomość, która używa kamienia do działania, tworzy coś dobrego lub złego. Mógłbym użyć kamienia, aby rozbić komuś czaszkę, albo zbudować z niego dom, ścianę lub most. Moc nie składa się bardziej z „dobra” czy „zła” niż woda. Mógłbym ci dać szklankę wody, mógłbym cię wykąpać, podlać twoje uprawy, albo mógłbym cię utopić. Ale trochę więcej porozmawiamy o Mocy jako strumieniu wody nieco później.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę tę rzekomą dwoistość Jedi i Sithów, czyli światło i ciemność, twoje początkowe założenie się rozpada. Krótko mówiąc, jest to fałszywa dychotomia. Zgodnie z rozszerzonym kanonem Wszechświata Gwiezdnych Wojen, było wielu praktykujących, grup i systemów wierzeń zarówno o jasnej, jak i ciemnej stronie Mocy. Jedi byli po prostu jednym ze szczególnie udanych kultów użytkowników jasnej strony i Sithów ciemnej strony. Ale faktem jest, że nie wszyscy użytkownicy Mocy jasnej strony są Jedi i nie wszyscy użytkownicy ciemnej strony są Sithami.

Tak jak możesz być kiepskim zawodnikiem MMA, ale nie masz czarnego pasa w Judo, Jedi jest po prostu użytkownikiem Mocy jasnej strony, któremu przyznano oficjalny tytuł w określonej kolejności i stylu Jedi. W oryginalnej trylogii nie było nawet jasne, że Imperator był członkiem Sithów (przynajmniej ściśle według kanonu filmowego), dopóki nie ukazała się trylogia Prequel. Podobnie, w kontynuacji trylogii rozpoczynającej się od odcinka 7, nic nie wskazuje na to, by Kylo Ren lub Snoke uważali się za Sithów. Jak dotąd nie używaj tytułu „Darth”. Wszystko wskazuje na zabójstwo Imperatora przez Vadera i późniejszą śmierć Vadera jako koniec rządów dwojga i koniec dziedzictwa Sithów. A jednak Kylo Ren i Snoke (i potencjalnie Rycerze Ren, jeśli nadal istnieją), nadal są wyraźnie użytkownikami Ciemnej Strony Mocy (z tego wąskiego binarnego spojrzenia na Moc). Chirrut Îmwe w Rogue One również wydaje się być wrażliwym na siłę, który jest wyraźnie opisany jako nie Jedi.

Nawet jeśli rozważymy szersze kategorie światła i ciemności jako dwie strony Mocy, nadal byśmy się mylili. Najwyraźniej jest kilku użytkowników Mocy, których można by uznać za „szarych Jedi”. Zarówno hrabia Dooku, jak i jego uczeń Qui-gon Jinn, mogli zostać uznani za jednych z nich. W rzeczywistości Dooku opuścił Zakon Jedi, ale nadal ćwiczył jako użytkownik Mocy, ani światła, ani ciemności, aż później spadł na ciemną stronę.

Czy przywrócenie równowagi Mocy nie ma nic zrobić z Sithami i Jedi?

Tak i nie. Wrócę do tego, ale na razie skupmy się na „nie”.

Więc sednem tego wszystkiego jest to, że twoje rozumienie przepowiedni przywrócenia "równowagi" Mocy jest błędne, ponieważ nie rozumiesz, czym jest Moc, z czego jest wykonana lub jest podzielona na , a zatem nie rozumiesz, co to jest, co wymaga zrównoważenia. Kiedy zakładasz, że „równoważenie” Mocy ma coś wspólnego z liczbą Jedi i liczbą Sithów, to mylisz „Moc” z „użytkownikami Mocy”.

Jeśli mogę zrobić napięta metafora, wyobraź sobie, że masz imprezę z 5 dziewczynami i 4 facetami i nadchodzi zamówienie na pizzę. Ktoś mówi: „Musimy podzielić pizzę, żeby każdy dostał odpowiednią ilość”. Czy twoim rozwiązaniem jest wyrzucenie 1 dziewczyny z imprezy? A kiedy zostały tylko 4 dziewczyny i 4 facetów, to mówisz „ok, teraz pizza jest dość podzielona”?

Widzisz, jak przegapiłeś sens Mocy? Moc to pizza . Równowaga, którą należało znaleźć w tej sytuacji, dotyczyła pizzy i nie miała nic wspólnego z płcią imprezowiczów. Właściwie mogłem wybrać „zrównoważyć” bywalców imprezy pod względem ich wieku, wzrostu, pochodzenia etnicznego lub ubioru, a każdy sposób, w jaki bym to zrobił, byłby nadal zły , ponieważ trzeba było skupić się na pizzy, a nie na imprezowiczach.

Przepowiednia nie mówi, że Wybrany „przyniesie równowagę użytkownikom Mocy”. Nie, Wybrany przyniósłby równowagę samej Mocy. To oznacza, że ​​coś było nie tak lub nie było równowagi z samą Mocą!

Więc co dokładnie oznacza „przynieść równowagę” Mocy?

Moc nie ma dwóch stron, ale ma wiele aspektów. Ale nawet te aspekty są bardziej odzwierciedleniem rodzaju osoby, którą jest użytkownikiem Mocy, niż odzwierciedleniem samej Mocy. Nie ma dobrej Mocy ani złej Mocy, są po prostu użytkownicy Mocy, którzy decydują się robić „dobre” uczynki za pomocą Mocy, i inni, którzy decydują się robić „złe” uczynki za pomocą Mocy.

A więc Moc nie ma dwóch stron, w rzeczywistości ma wiele stron, ale nawet tych stron nie można definitywnie powiedzieć, że są „dobre” lub „złe”. Siła po prostu jest , tak samo jak wszechświat po prostu jest i tak samo, jak nie można powiedzieć, że wszechświat jest „dobry” lub „zły”. Więc teraz zaczynasz się denerwować: co, do cholery, balansujemy?

Odpowiedź pochodzi od samego Lucasa (ale najwyraźniej oryginalne nagranie jest dostępne tylko na VHS wydania specjalnego A New Hope [odcinek 4]). Jeśli Moc po prostu istnieje, istnieje niezależnie od jakiegokolwiek Jedi, żadnego Sitha czy jakiegokolwiek użytkownika Mocy. W takim stanie można by powiedzieć, że jest w stanie „naturalnym”. Jedi postrzegają Moc, jej moc i wolę jako rzekę (oto porównanie wody, które obiecałem, że nadejdzie). Jest to nawiązane do sytuacji, gdy Obi-wan mówi, by „poczuć przepływającą przez siebie Moc”.

Jedi i metafora rzeki

Jedi również postrzega siebie jako sługę tej rzeki, pływając w samej rzece. Chociaż osoba pływająca w silnej, głębokiej rzece może być w stanie nieco zwolnić, a może nawet zatrzymać się na chwilę na skale lub w wirze, lub czasami pływać od brzegu do brzegu, nigdy nie może płynąć z powrotem pod prąd. rzeka i nigdy nie mogą zdecydować się na uniknięcie ostatecznego celu lub udanie się w miejsce, do którego rzeka nie płynie.

Tak samo jest w przypadku relacji między Jedi a Mocą: „Masz na myśli, że kontroluje twoje działania? Częściowo, ale także wykonuje twoje polecenia”. Kiedy Obi-wan mówi Luke'owi, żeby „odpuścił”, mówi mu, żeby przestał walczyć z rzeką i pozwolił, by zabrał go tam, gdzie powinien.

Lucas opisuje również związek między Jedi a Mocą jako wzajemną relację symbiotyczną (relację równoległą w ciele przez symbiotyczne midichloriany). Siła i prędkość Mocy na plecach Jedi daje mu moc. W rzeczywistości Jedi, który nie „słucha woli” Mocy i walczy z prądem, że tak powiem, jest słabszy.

Jednocześnie, będąc agentem połączeń między wszystkimi formami życia, Moc prowadzi Jedi do miejsca, w którym mogą połączyć się z innym życiem i zbudować między nimi silniejsze więzi. Rzeka Mocy zawiera wszystkie żywe istoty. „Otacza nas i przenika”; „spaja galaktykę”. Obie strony czerpią korzyści z tego związku. Moc rośnie w siłę wraz z większą ilością życia, a życie, które płynie z wolą Mocy, również rośnie w siłę. Jedi żyją w harmonii z rzeką, zabierając tylko to, czego potrzebują, aby przeżyć, a jednocześnie chroniąc całe życie rzeki i samej rzeki.

Sith i rzeka

Ale co z Sithami? Podczas gdy najważniejszą troską Jedi jest wola Mocy, najważniejszą troską Sithów są oni sami. Podczas gdy Jedi stara się wzmocnić Moc, Sith stara się uczynić siebie silniejszym. Podczas gdy Jedi próbuje słuchać Mocy, Sith chce, aby Moc ich słuchała. Podczas gdy Jedi pływa w rzece, Sith stara się kontrolować przepływ rzeki, nakręcać ją w nowe kierunki, gdzie nigdy nie zamierzał płynąć, a czasami całkowicie zatamować jej przepływ i całkowicie wykorzystać moc jej prądy do własnych celów.

I podobnie jak tama w prawdziwym świecie, chociaż daje właścicielowi tamy wielką moc, całkowicie niszczy ekosystem życia, które żyje w rzece i wokół niej. Ryby są wyłapywane z miejsc tarła i żerowania, gromadzą się osady, zalewane są ziemie w górnym biegu rzeki, przestaje płynąć słodka woda i wysycha. Naturalna równowaga tego ekosystemu, ustanowiona przez tysiące lat, została całkowicie zniweczona.

Sith nie jest wzajemnym symbiontem z Mocą, ale raczej rakotwórczy pasożyt. Podczas gdy Yoda opisuje Moc jako swojego przyjaciela i „sojusznika” - równego sobie i partnera - dla Sithów Moc jest po prostu narzędziem, a co gorsza, niewolnikiem, realizującym ich własne samolubne plany i cele. W swoim pełnym nienawiści użyciu Mocy Sith niszczy życie i połączenia między życiem, a tym samym niszczy samą Moc. Użytkownik Sithów staje się silniejszy, gromadząc całą Moc dla siebie, ale czyniąc to, czyni ją słabszą i słabszą dla wszystkich innych. Podczas gdy Jedi nigdy nie czerpałby z Mocy więcej mocy, niż potrzebuje, nigdy nie czerpałby z Mocy więcej mocy niż to, co oferuje, nigdy nie czerpałby mocy z Mocy kosztem innych, Sith zmusza Moc aby przejąć władzę od innych. I tak rzeka w dole wysycha, nurt zwalnia, a połączenia między życiem słabną.

To jest dokładnie to, o czym mówił Yoda w prequelach, kiedy powiedział „ciemna strona wszystko zasłania” i kiedy Mace Windu skomentował, że moc Jedi do używania Mocy „zmalała”. Palpatine (Cesarz, znany również jako Darth Sidious) był tak silnym Sithem i zebrał dla niego tyle mocy rzeki, że Jedi zostali wysoko i sucho, nie mogąc już wyraźnie słyszeć woli Mocy, niezdolni do pływania na jej płytkich wodach, niezdolnych do dokładnego wyczucia przyszłości ani faktu, że Sithowie byli dosłownie tuż pod ich nosami. Yoda wiedział, co się dzieje i wiedział, że Sithowie wrócili właśnie z powodu osłabionego połączenia Jedis, ale nawet on nie mógł tego powstrzymać: „Tylko Czarny Pan wie o naszej słabości”.

Jedi i przepowiednia

A więc taki był cel Jedi: utrzymanie naturalnego stanu rzeki Mocy. Postrzegali siebie jako sługi, opiekunów, przyjaciół, i strażników Mocy oraz całe życie i stworzenia, które dały Mocy jej moc i otrzymały moc z tej rzeki.

Teraz możemy wreszcie zrozumieć, dlaczego powiedziałem „tak i nie” na pytanie, czy Sith i Jedi mają coś wspólnego z przepowiednią przywrócenia równowagi Mocy. Odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ przepowiednia nie dotyczy bezpośrednio Sithów czy Jedi - zamiast tego dotyczy zdrowia (lub „równowagi”, lub w francuskim tłumaczeniu „harmonii”) Mocy. Skupiamy się, jak w mojej metaforze złej pizzy powyżej, na stanie samej Mocy. Jednak możemy również powiedzieć „tak”, ponieważ Jedi i Sithowie są pośrednio zaangażowani w równowagę Mocy, tak jak bywalcy imprezy są zaangażowani w jedzenie pizzy i tak jak my ludzie mogą wpływać na stan naszego ekosystemu poprzez swoje działania i zachowanie.

Jedi przestrzegali mantry podobnej do mantry odpowiedzialnego turysty lub kampera: „zostawiaj tylko ślady”. Nawet podczas „używania” Mocy ich celem było pozostawienie stanu Mocy tak bardzo, jak to tylko możliwe, tak jakby nigdy tam nie byli, i przeciwstawienie się tym, którzy chcieli go zmienić. Podążałyby za wolą lub przepływem Mocy, nawet jeśli niekoniecznie możesz określić tę wolę jako dobrą lub złą. To była po prostu siła natury. Czasami wola Mocy może nawet obejmować zniszczenie życia, albo jako zemstę, albo jako ofiarę, zwłaszcza gdy to zniszczenie może pozwolić na rozkwit innego życia.

W przeciwieństwie do siebie, Jedi postrzegali Sithów jako destrukcyjne zepsucie naturalnego stanu rzeki i jest to samolubne użycie Mocy przez Sithów, skręcanie jej do własnych pragnień i gromadzenie ogromnej ilości mocy kosztem wszystkich innych, co skutkuje niezrównoważonym i stan nienaturalny.

Podczas gdy przepowiednia równowagi nie dotyczy konkretnie Sithów (ani Jedi), nieunikniony wniosek, do którego należy dojść, jest taki, że sama obecność użytkownika ciemnej strony, szczególnie ultra-potężnego Sitha, zakłóca normalną równowagę Mocy i powinien zostać skorygowany; a Jedi, jako strażnicy tej równowagi, postrzegają siebie jako agentów odpowiedzialnych za dokonanie tej korekty.

Anakin

Więc kiedy chłopiec z niesamowitym powinowactwem do Mocy, prawdopodobnie stworzona przez samą Moc, pojawia się w tym samym czasie, gdy Sith pojawiają się ponownie po tysiącu lat zaginionych, a ciemna, złowieszcza, tajemnicza moc zaczyna wkradać się i zasłaniać umysły wszystkich Jedi, nic dziwnego, że wielu Jedi zaczął myśleć o przepowiedni tego, który przywróci Moc do jej naturalnego, nieuszkodzonego stanu.

Z kolei, gdy Revenge of the Sith (odcinek 3) się kończy, a Jedi są prawie martwi, „równowaga” zdecydowanie nie zostaje przywrócona. W rzeczywistości wręcz przeciwnie. Lord Sithów osiągnął swoją w pełni ujawnioną, całkowicie niekontrolowaną moc („nieograniczona moc!”). Zbudował tamę tak silną, że był w stanie pokonać wszystkich Jedi, zdradzić ich bez ich wiedzy i obrócić przeciw nim najsilniejszych. Rzeka Mocy jest teraz w zasadzie sucha, a jej dawni strażnicy i obrońcy są martwi lub uciekają. Obi-wan wyjaśnia to jasno, gdy mówi Anakinowi: „miałeś przywrócić równowagę Mocy, a nie zostawić ją w ciemności”.

Pewien punkt widzenia?

Oczywiście wszystko to zależy od punktu widzenia Jedi i, jak powiedział sam Yoda, „przepowiednia, która mogła być błędnie odczytana”. Więc być może z punktu widzenia Sithów, gdyby w ogóle wierzyli w takie równoległe proroctwo, koniec odcinka 3 mógłby równie dobrze być wypełnieniem ich zrozumienia „równowagi”.

z punktu widzenia dobrych ludzi, Anakin faktycznie spełnia swoje zamierzone proroctwo . Kiedy zabija Imperatora w odcinku 6, również odwraca się na dobrą stronę i dlatego „zabija” Dartha Vadera. Gdy obaj Sithowie są „martwi”, tama zostaje przerwana, rzeka Mocy zostaje ponownie uwolniona i swobodnie płynie bez przeszkód, a proces leczenia i powrotu do stanu naturalnego może się rozpocząć.

(Tytuł odcinka VII „Przebudzenie Mocy” wydaje się mówić dokładnie do tego pomysłu [co jest fajne], ale niektórzy mogą zapytać, dlaczego przebudzenie Mocy zajęłoby trzydzieści lat? Ignorując fakt, fabuła i tytuł oraz różnica czasu między epizodami VI i VII nie były częścią oryginalnej historii Lucasa, łatwo i rozsądnie byłoby to zracjonalizować, tak jak zniszczony, zanieczyszczony i spieczony krajobraz może zająć kilka dziesięcioleci, a nawet stuleci aby w pełni wyleczyć się z katastrofy środowiskowej, więc przywrócenie równowagi Mocy może być procesem, który wymaga znacznej ilości czasu.)

„Powrót Jedi” nie jest po prostu Luke stał się prawdziwym Jedi, puszczając swoje samolubne lęki, podążając za wolą Mocy i konfrontując się z Vaderem, ale o wiele ważniejsze jest powrót Anakina na drogę Jedi i wypełnienie pierwotnej przepowiedni . Odcinki od 1 do 6 to tak naprawdę historia, podróż i przepowiednia Anakina.

(Łukasza z pewnością można uznać za ważny katalizator wypełnienia przepowiedni, ale to działania i konkretny wybór Anakina bezpośrednio położy kres tyranii cesarza i jego własnej władzy nad galaktyką i Mocą. Znowu , ponieważ odcinki VII - IX nie były pierwotnie częścią historii, może być konieczne ponowne „błędne zinterpretowanie” proroctwa. Jeśli proces przywracania równowagi Mocy wymaga więcej czasu i wysiłku, być może Łukasz ma większą rolę do odegrać w proroctwie. To jednak komplikuje sprawę, ponieważ proroctwo mówi o Wybranym „Jednym” [nie „Dwóch”]. Albo wtedy uznamy rolę Łukasza jako oddzielną od Anakina [tj. nie zaangażowaną w proroctwo bezpośrednio jako proroctwo jest już spełniony] lub możemy spekulować, że skoro Łukasz jest synem Anakina, produktem jego lędźwi, spadkobiercą jego mocy i wynikiem jego ognistego tygla, to każde z działań Łukasza w odniesieniu do przywrócenia Mocy jest nadal można przypisać Anakinowi [i n uważamy, że Anakin dopiero rozpoczął proces wypełniania przepowiedni, którą następnie wypełni jego syn lub inne potomstwo.] Będziemy musieli poczekać na zakończenie tej nowej trylogii, zanim podejmiemy jakiekolwiek ostateczne przypuszczenia [ha] w odniesieniu do do tego, jak przepowiednia może, ale nie musi być z nią związana.)

Tematycznie, narracyjnie i symbolicznie, koniec odcinka 6 musi być urzeczywistnieniem „równowagi”, na którą liczył Jedi przywrócić. A jeśli nie chcesz wierzyć słowu Jedi ani Sithów, rozważ to z punktu widzenia samej Mocy (jeśli Moc może mieć w ogóle widok). Czy Moc wolałaby być , po prostu być , Siłą natury, która robi swoje i ma kilku kolesi (Jedi i inni), którzy pomagają upewnić się, że Moc może nadal po prostu być , czy raczej Moc byłaby niewolnikiem planów jednego gościa (Sitha), który chce wszystko kontrolować?

Z mojego punktu widzenia myślę, że odpowiedź jest dość oczywiste.

(Aktualizacja odcinka 8: Myślałem, że po Ostatnim Jedi będę miał dużo więcej do zaktualizowania, ale to był taki rozczarowujący film, być może najgorszy film z Gwiezdnych Wojen w historii, i zrobiłem niewiele, aby cokolwiek dodać warte zachodu dla wszystkich mitów tej historii, Jedi i Mocy. Jedyne, co mogę powiedzieć, to fakt, że wzmacnia on ideę, że tytuły Jedi i Sithów są nieistotne dla woli lub równowagi Mocy. jeśli nie ma Sithów, są tacy, którzy nieuchronnie ulegną własnym egoistycznym pragnieniom władzy i będą szukać władzy nad samą Mocą i nad innym życiem. Nawet jeśli nie ma Jedi, są tacy, którzy nieuchronnie słyszą wezwanie Mocy i powstają aby zobaczyć, jak wypełnia się jego wola i zatroszczyć się o życie, które reprezentuje).

#2
+14
cde
2016-01-26 05:20:22 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Przepowiednia nigdy nie została bezpośrednio odczytana ani pokazana w żadnym z filmów. To wszystko pogłoski i niejasne odniesienia. Istotą każdej wzmianki jest „Kenobi: On jest wybrańcem. Wszyscy inni: Nie, nie jest.”.

Od czasu przejęcia Disneya, nadal nie jest to pokazywane dosłownie w żadnym materiale Disney Canon .

We wszechświecie filmowym zasadniczo wydaje się, że przepowiednia jest zawsze przekręcana / interpretowana tak, aby oznaczała to, co pomaga bieżącej fabule, przynajmniej od czasów prequeli. Prawdopodobnie na początku nie był to dopracowany pomysł, tylko szorstki szkic, który można wykorzystać jako tajemnicze pudełko w tle, ale od tego czasu był przechowywany i przepakowywany w razie potrzeby.
#3
+1
Daedric
2016-01-26 23:42:51 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Może chodziło o to, że równowaga byłaby równa liczbie sithów i jedi.

Biorąc pod uwagę, że wszyscy oprócz jednego zginęli (Luke żyje), to jest to złe, ale w odcinku 7 dowiadujemy się nowego lorda sithów (Snoke), który w rzeczywistości może być starym sithem Darthem Plagusem, który żył przez cały czas (chociaż uznano go za martwego). Teraz Luke i Rey oraz Kylo i Snoke ponownie równoważą siłę. (Mogli błędnie zinterpretować proroctwo, ale przyniosło to równowagę po obu stronach ...). Och, Obiwan i Yoda też zginęli, więc przez jakiś czas było to zrównoważone.

Ponieważ może być tylko jeden Lord Sithów i jeden uczeń, może tak też powinni być Jedi, ty mogą uznać radę Jedi za zabijanie.

Po zastanowieniu można również argumentować, że skoro nie nazywają siebie „sithami” (Snoke i Kylo), to Sithowie nie żyją / zniszczone, ale przepowiednia nigdy nie wspominała o zniszczeniu ich ideologii, pierwszy porządek po prostu kontynuował dziedzictwo sithów.

Zawsze rozumiałem, że „równowaga” w kategoriach siły oznacza brak Jedi ani Sithów. Kiedy Jedi stają się zbyt potężni, Sith rosną w siłę, by ich powalić, a kiedy Sithowie stają się zbyt potężni, Jedi rosną w siłę, by ich powalić. Jedyną prawdziwą równowagą w Mocy jest to, że nie ma ani Jedi, ani Sithów. Zamiast używać Mocy tak, jak zrobili to Jedi i Sithowie, po prostu pozwól na to.
Twoja interpretacja ma prawie sens, ale filozofia Jedi * jest * pozwala Mocy po prostu * być *. Jedi podążają za „wolą” Mocy i stają się przedłużeniami samej Mocy, słuchając maleńkich ambasadorów Mocy, midichlorianów, aby wpływać na przyszłość, jaką Moc pragnie. Moc bez Jedi lub jakaś grupa ludzi pełniąca tę rolę cielesnych reprezentacji pragnień Mocy jest osłabioną i mniej efektywną Siłą.
#4
+1
Darth Locke
2017-12-16 08:38:16 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Nowa książka Mistrz & Apprentice autorstwa Claudii Grey wreszcie daje nam odpowiedź!

„Przyjdzie Wybrany, zrodzony z żadnego ojca, a dzięki niemu przywrócona zostanie równowaga w Mocy”.

Uwaga: Slashfilm trochę o tym mówi, jeśli ktoś jest zainteresowany.


Inne poprzednie informacje:

Wookieepedia - Anakin - The Chosen One:

Wybrany był centralną postacią w przepowiedni Jedi, która zapowiadała nadejście istoty, która zniszczy Sith i przywróć równowagę Mocy . Podczas ostatnich lat Republiki Galaktycznej mistrz Jedi Qui-Gon Jinn wierzył, że znalazł Wybranego w postaci Anakina Skywalkera, wyjątkowo potężnego wrażliwego na Moc, który wstąpił w szeregi Zakonu Jedi, zanim spadł na ciemną stronę Mocy. Jako Darth Vader, Mroczny Władca Sithów, były Jedi Knight stał się kluczową postacią w systematycznej czystce, która doprowadziła do butannihilacji Jedi. Dwóch ocalałych, Obi-Wan Kenobi i Yoda, starało się wyszkolić syna Vadera, Luke'a Skywalkera, w nadziei, że pokona Sitha.

Jednak Luke usiłował odkupić ojca, wierząc, że wciąż jest w nim dobro . Z pomocą Luke'a Vader zniszczył swojego SithMastera, Dartha Sidiousa, kosztem własnego życia, ale ostatecznie zginął jako Anakin Skywalker. Gdy przepowiednia się spełniła, duch Anakina ponownie połączył się po śmierci ze swoimi dawnymi mentorami, Kenobim i Yodą.

... Chociaż była pewna dyskusja, że ​​syn Anakina Skywalkera, LukeSkywalker, był w rzeczywistości Wybranym, ponieważ spowodował jego ojcze, aby zniszczyć Dartha Sidiousa, debata została rozstrzygnięta, gdy sam George Lucashim potwierdził w wywiadzie, że Anakin, nawet po tym, jak został Darthem Vaderem, nadal był oficjalnie Wybranym, a nie Luke'iem . Vader: Sith Lord, odniesienie do kanonu tytuł, również wyraźnie stwierdza, że ​​„Anakin wypełnił przeznaczenie Wybranego”. http://starwars.wikia.com/wiki/Chosen_One

#5
+1
Juel Herbranson
2019-04-16 10:32:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Wiele z przedstawionych tutaj odpowiedzi jest bardzo dobrze przemyślanych i dobrze skonstruowanych, więc na pewno nie chcę tego odejmować. Właściwie uważam, że część materiału tutaj jest najlepszą informacją. Biorąc to pod uwagę, myślę, że pod pewnymi względami ludzie mogą traktować słowo równowaga zbyt dosłownie w tym sensie, że chociaż siła ma w sobie dwoistość, nie chodzi o wyważenie tych dwóch stron. W pewnym sensie i podejrzewam, że George Lucas mógł tak pomyśleć, że siła znajduje się po jasnej stronie, gdy jest w równowadze, a po ciemnej stronie, gdy jest niezrównoważona. Ciemna strona jest z natury niecierpliwa i silna, co „przerywa” przepływ siły natury i czyni ją destrukcyjną. Kiedy przepływ siły jest zrównoważony, płynie on naturalnie. Pomyśl o baletnicy elegancko wyważonej podczas tańca. Teraz pomyśl o zapaśniku na podłodze, który nie ma nadziei na wstanie i utrzymanie równowagi. To byłoby coś takiego. Jest to znacznie bardziej swobodna interpretacja filozofii otaczającej siłę, więc potraktuj ją z przymrużeniem oka.

Powinienem również wspomnieć, że nowy kanon Disneya wydaje się wskazywać, że równowaga siła JEST równowagą między ciemnymi i jasnymi aspektami. To spowodowałoby, że powyższe wyjaśnienie byłoby zbyt przypadkowe, a równowagę słów należy traktować dosłownie. Jednak za G. Lucasa mógł mieć na myśli powyższe.

#6
  0
gabe engel
2017-05-15 18:25:59 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Możliwe, że określenie „przynieść równowagę sile” odnosi się do ludzi, którzy stworzyli zakon Jedi: Jed'aii. według wielu różnych źródeł Jed'aii praktykowali zarówno światło, jak i ciemność. Żyli na planecie Tython, która miała dwa księżyce, jeden bardziej skupiony na jasnej stronie, a drugi bardziej na ciemnej stronie. Więc może przepowiednia odnosiła się do powrotu do zwyczajów oryginalnych Jedi.

Nie zapomnij dodać tych źródeł.
#7
  0
PMar
2017-05-15 20:21:37 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Mam inną interpretację (chociaż widzę wartość w innych, szczególnie z @Daniel) :

Canon mówi, że Jedi byli dominującymi użytkownikami Mocy dla tysiąc lat, podczas gdy Sithowie długo przetrwali tylko w całkowitym zapomnieniu. Chociaż jest to oczywiście bardzo korzystne dla całej ogromnej populacji czujących w galaktyce, a większość zgodziłaby się, że jest to stan do życzenia, należy również przyznać, że Ciemnej Stronie w dużej mierze nie zapewnia się równego czasu . W tym sensie można postrzegać Moc jako „niezrównoważoną”. Następnie upadek Republiki i Jedi oraz okres Imperium stanowią straszną , ale konieczną korektę w celu przywrócenia równowagi Mocy [skoncentrowanej w tak krótkim czasie, jak to możliwe, aby zminimalizować szkody uboczne].

[Oczywiście spodziewam się tutaj wielu głosów negatywnych. Nie obchodzi mnie to, po prostu wpadłem na ten pomysł, gdy nadarzyła się okazja]

Biorąc pod uwagę, jak użytkownicy Ciemnej Strony naginają Moc do własnej woli, jak uważasz, że jest to pożądane dla równowagi Mocy?
#8
  0
AnakinSkywalker08
2017-12-16 06:57:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Właściwie, jeśli naprawdę o tym pomyślisz i naprawdę będziesz uważać, Luke nie był tym, który przywrócił równowagę siłom w tamtym czasie. Przegrał bitwę i zginął, gdyby Darth Vader nie interweniował. To Darth Vader (Anakin) podniósł Palpatine'a (lord Sithów) i wrzucił go do tej dziury, która go zabiła. Co przyniosło równowagę, dopóki saga nie trwała, gdy siła się obudziła.

#9
  0
Russell Bennett
2019-01-08 02:38:46 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Trudno zrozumieć, jak Anakin mógł przywrócić równowagę sile. Nie miał w sobie równowagi. W końcu Luke też nie - był nękany strachem i lękiem, a jego wątpliwości doprowadziły go na skraj zabicia Bena Solo.

(Luke był najbliżej wewnętrznej równowagi, ponieważ jego porażka Vadera była osiągnięty przez agresję, złość i pasję - pochodzące z miłości swojej siostry i gróźb, które Vader zrobił, aby ją zmienić. Równowaga w nim była między spokojem Jedi a nieagresją (którą przypomniał sobie dopiero po odcięciu ręki Vadera) Sith używa pasji, aby osiągnąć większą moc w użyciu Mocy.)

Więc myślę, że teraz może to zależeć od Reya. Doskonale zachowuje równowagę między pasją a spokojem, między agresją a pacyfizmem. Mogła przywrócić równowagę Mocy. Lub, co mniej prawdopodobne, do ukończenia i wypełnienia przepowiedni zajmie Skywalker. Ale myślę, że Kylo Ren jest zbyt niezrównoważony - psychicznie i emocjonalnie - aby przywrócić równowagę Mocy.

Jak to odpowiada na pytanie, co mówi proroctwo? Wygląda to raczej na spekulację na temat tego, kim może być wybrany, a nie na to, co przepowiednia faktycznie o nim mówi.
Biorąc pod uwagę, ile razy było to omawiane przez innych powyżej, nie sądziłem, że trzeba to powtarzać. I, jak się to wielokrotnie powtarza, dokładne słowa nie są znane. Ale to jest coś w rodzaju - „Wybrany przyniesie równowagę Mocy”. Czasami dodają „i zniszcz Sithów”. Ale kto wie, jakie jest oryginalne sformułowanie, jeśli kiedykolwiek istniało oryginalne sformułowanie ...
#10
-3
Larry Jamieson
2017-01-28 00:03:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W tym miejscu Jedi się mylili. Założenie było jedynym sposobem przywrócenia równowagi siłom, aby zniszczyć Ciemną Stronę. Jeśli dwa aspekty siły mają być w równowadze, czy naprawdę myślisz, że posiadanie świątyni z tysiącami Jedi (będącej światłem) i zmiażdżonej zasady 2 (bycie ciemnością) jest równowagą? Siła była w równowadze podobno w równowadze, gdy skupiono się na Obi Wonie i Yodzie na świetle oraz na Cesarzu i Vaderze po ciemnej stronie, ale nawet wtedy nie uwzględniono ludzi żyjących lub urodzonych wrażliwych na siłę. Powiedziawszy to wszystko, nikt nie jest nawet pewien, czy równowaga jest między siłą życiową a siłą kosmiczną, więc całość jest raczej niejasna.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...