Pytanie:
Dlaczego dinozaur pozwolił żyć zranionemu dinozaurowi?
samthebrand
2011-12-01 02:25:27 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tak, wszyscy jesteśmy zafascynowani (lub odrażeni) umieszczeniem kilku dinozaurów CGI w „Drzewie życia” Terrence'a Malicka. Osobiście bardzo podobały mi się dinozaury, ale ...

Dlaczego drapieżny dinozaur ( Wikipedia mówi, że Ornithomimus) pozwolił żyć rannemu Parazaurolofowi? Wikipedia podaje, że Ornithomimus:

... kładzie stopę na szyi Parazaurolofa, przygotowując się do zabicia, ale potem ponownie rozważa po obejrzeniu walki.

Innymi słowy, Wikipedia sugeruje, że dinozaur popełnił akt litości. Ale czy możemy być pewni, że drapieżny dinozaur nie pozwolił kontuzjowanemu dinozaurowi żyć z innego powodu, być może dlatego, że zraniony dinozaur był chory? Czy rzeczywiście „miłosierdzie” mogło być aktem samozachowania? Coś jeszcze?

Jeden odpowiedź:
#1
+11
mmdanziger
2012-01-08 02:29:02 UTC
view on stackexchange narkive permalink

W moim rozumieniu ta scena jest komentarzem do pierwszej linii i jednym z głównych tematów filmu:

Serce człowieka usłyszało przez życie dwie drogi: Droga natury i drogę łaski. Musisz wybrać, za którym będziesz podążać. Grace nie próbuje się zadowolić. Akceptuje bycie lekceważonym… zapomnianym… nielubianym… Akceptuje obelgi i obrażenia. Natura chce się tylko zadowolić.

Zakładalibyśmy - i do tego momentu w historii ewolucji byliśmy pokazywani - że natura jest jedynym mechanizmem działającym w świecie innym niż człowiek . Ale potem widzimy dinozaura, symbol pożądliwego głodu i przemocy, dokonujący aktu miłosierdzia. Malick wskazuje na punkt zwrotny w rozwoju ewolucyjnym. „Tu jest łaska, tu rodzi się Bóg. Nie w sercu człowieka, ale na długo przedtem”.

A jeśli tak jest, to być może szukanie łaski w „czysto ludzkich cechach” jest błędne. Być może głębszy kontakt ze „drogą łaski” odbywa się poprzez pewnego rodzaju atawistyczne odrzucenie racjonalności, piękna, prawdy lub czegokolwiek innego, co postrzegasz jako człowieka.

To bardzo bogata chwila i myślę, że mógłby prawdopodobnie znaleźć o wiele więcej, do czego sugeruje, ale jest całkiem jasne, że należy go czytać jako jedną z serii medytacji na temat łaski kontra natura.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...