Pytanie:
Dlaczego postać Bruce'a Willisa w Sixth Sense nie jest samoświadoma?
Lauren
2011-12-02 05:19:33 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Dlaczego postać Bruce'a Willisa nie zdaje sobie sprawy, że nie żyje?

Jeśli dobrze pamiętam, akcja rozgrywa się kilka miesięcy po jego śmierci. Czy w tym czasie nie powinno być jakichś wskazówek? Sugerują, że myśli, że jego żona nie rozmawia z nim, ponieważ jest zła, ale czy to naprawdę możliwe, że była jedyną osobą, z którą spodziewał się interakcji?

Dodatkowo wydaje się, że wszystkie inne duchy w filmie wiedzą, że nie żyją. Może więc inne pytanie brzmi: czy wszystkie duchy w Szóstym zmysle przechodzą przez „okres przejściowy”, w którym nie zdają sobie sprawy, że są martwe? W którym momencie zdają sobie z tego sprawę?

Nie sądzę, żeby pan Shyamalan tyle myślał o tym. Prawdopodobnie wolał raczej oszałamiający zwrot akcji na końcu. Jednak interesujące pytanie.
Bliscy i praca / powołanie właściwie podsumowują życie. Co jeszcze tu jest? Jasne, są też inne rzeczy, ale te dwie są w centrum. Dobrze? Minie trochę czasu, zanim zacznę szukać gdzie indziej.
Jestem prawie pewien, że rowerzysta nie ma pojęcia, że ​​nie żyje
Cztery odpowiedzi:
#1
+158
Evan
2011-12-02 08:50:34 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Myślę, że to zdanie z Cole najlepiej podsumowuje to: „Oni się nie widzą. Widzą tylko to, co chcą. Nie wiedzą, że nie żyją”.

Poza dziewczyną, która próbuje uratować siostrę, nie wiem, czy można definitywnie powiedzieć, że którykolwiek z pozostałych duchów wiedział, że to duchy. Myślę, że kluczem jest tutaj fragment „Widzą tylko to, co chcą”. W pewnym sensie duchy tworzą swoją własną rzeczywistość.

Dziękuję Ci! Nie pamiętałem ostatniego zdania z cytatu Cole'a. Myślę, że myślałem tylko o małej dziewczynce, kiedy powiedziałem: „reszta zdaje się rozumieć ...”
Kiedy przeczytałem to pytanie, pomyślałem: „Cholera, to też zepsuło mi film”, a kiedy przeczytałem twoją odpowiedź, pomyślałem: „Nie, czekaj, jeden z największych filmów o napięciu / horrorach / duchach”.
Myślę, że ten punkt miał również wskazywać na żyjące istoty ludzkie, które równie dobrze mają tendencję do oglądania tylko tego, co chcą zobaczyć - chociaż niekoniecznie jest to całkowicie świadoma decyzja.
Ale przynajmniej duchy myślą i dlatego istnieją, przynajmniej we wszechświecie Kartezjusza
Dobra odpowiedź - z wyjątkiem sytuacji, gdy weźmiesz pod uwagę dzień lub trzy po śmierci postaci Bruce'a Willisa ... czy wokół jego domu nie byłoby kwiatów, pomników itp.? Czy nie widziałby przez chwilę, że jego żona jest w depresji? Czy nie uznałby tego za dziwne? Chyba że zaprzeczenie „widzą tylko to, czego chcą” może zajść * tak daleko *. Ta odpowiedź działa, ale dla mnie wciąż jest tam dość duża dziura w fabule.
@BruceWayne Tylko wtedy, gdy przyjmiemy, że bycie duchem jest jak bycie żywym, łącznie z ciągłością czasu. Bardziej sensowne jest, jeśli wyobrażasz sobie, że bardziej przypomina to sen, w którym występują luki, skoki i przesunięcia między czasami i lokalizacjami, ale nie ma się na to ochoty. Duchy widzą tylko to, co chcą zobaczyć, a * my * widzimy tylko to, co widzą: kiedy widzimy przerwę w scenie i zakładamy, że był jakiś pominięty wypełniacz, w którym postać Bruce'a spaceruje po ulicach, idzie do toalety, kupuje i pije butelka wody, przywitanie się ze sklepikarzem itp., właściwie nie było wcześniej * nic *.
#2
+20
Duminda Rathanayaka
2012-04-06 15:47:24 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Pochodzę ze Sri Lanki i idea, że ​​duchy nie zdają sobie sprawy z tego, że są martwe, nie jest tu całkowicie obca. Jestem prawie pewien, że Shyamalan był świadomy tego typu mitów.

#3
+10
Flater
2017-01-27 17:41:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Z tego, co pamiętam z filmu (i innych podobnych filmów), często podkreśla się, że duchy, które widzi dziecko, to dusze / duchy ludzi, którzy jeszcze nie zaakceptowali swojej śmierci lub którzy wciąż mają coś do zrobienia tego świata.

  • Dziewczyna musiała pokazać ojcu, że jej (krok?) matka ją otruła.
  • Babcia Cole'a chciała powiedzieć mamie Cole'a coś ważnego (co by drastycznie zmienić uczucia mamy Cole'a do własnej matki).
  • Rowerzysta prawdopodobnie zginął od uderzenia (biorąc pod uwagę ranę głowy) i dlatego nigdy nie zdawał sobie sprawy, że umarł. Wydawała się zdziwiona tym, że ludzie na nią nie patrzyli, więc prawdopodobnie była na najlepszej drodze, by zdać sobie sprawę, że umarła.

A dla postaci Bruce'a Willisa musiał zarówno zaakceptować, jak i zrozumieć swoją śmierć. Nie mógł zaakceptować rzeczywistości swojej śmierci i dlatego wytrzymał.

Bycie duchem w prawdziwym świecie jest podobne do przebywania w czyśćcu. Jesteś tam, dopóki nie skończysz tego, co należy dokończyć. Chociaż w przypadku duchów w prawdziwym świecie jest to często bardziej dobrowolne (duch decyduje się nie ruszać dalej) niż wymuszone.

#4
-2
Felix_ro
2019-04-15 13:08:26 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Chciałbym również dodać do odpowiedzi @Evan, że podstawową ideą duchów wciąż przebywających w pobliżu innych ludzi (stąd status / nazwa „duch”) jest to, że są to ludzie, którzy nie zdawali sobie sprawy, że nie żyją, i nadal zachowują się tak, jak zwykle.

Kolejnym WSPANIAŁYM filmem z takim przykładem jest Passengers (2008) z Anne Hathaway https://www.imdb.com/title/tt0449487, który sugeruję wszyscy do oglądania; dla mnie było objawieniem i na pewno zawierało o wiele więcej „duszy”, „emocji” i „relacji” niż Szósty Zmysł.To pytanie i odpowiedź zostało automatycznie przetłumaczone z języka angielskiego.Oryginalna treść jest dostępna na stackexchange, za co dziękujemy za licencję cc by-sa 3.0, w ramach której jest rozpowszechniana.
Loading...